W naszym Przedszkolu po raz kolejny odbyło się spotkanie z cyklu „kolorów” , tym razem bawiliśmy się w kolorach zieleni. Hasłem przewodnim dzisiejszego dnia było: „Grasz w zielone – gram! Masz zielone – mam!” Nasze Przedszkolaki wyglądały fantastycznie   w kolorze zielonym. Dzieci wysłuchały bajki ekologicznej, z której dowiedziały się, że warto dbać o otaczającą nas przyrodę, poznały sposób uzyskiwania farby w kolorze zielonym, pięknie odgadywały hasła zagadek, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły i integrowały się między sobą. Dalszą przygodę z kolorem zielonym zaczęliśmy od nazwy zielonych warzyw, jak również dowiedzieliśmy  się jakie są ich właściwości odżywcze. Następnie wzięliśmy się do komponowania  kanapek – oczywiście z zielonymi warzywami. każda kanapka wyglądała smakowicie. To był wyjątkowy dzień w przedszkolu.                               Było wesoło, smacznie i zielono! 

  

DRODZY RODZICE !

Mając na uwadze Wasz trud wkładany w pracę z dziećmi w domu oraz niesamowitą pracę samych dzieci utworzyliśmy galerię prac dzieci ze zdalnej nauki. 

 

Dzień koloru brązowego

18 marzec  w naszym przedszkolu był ogłoszony dniem koloru brązowego.

Trzeba było nie lada wysiłku, żeby w szafie znaleźć brązowe ubranie. Nie wszystkim to się udało, toteż od rana szukaliśmy brązowych przedmiotów w naszej sali. Okazało się, że mamy ich wiele, bo wszystkie przedmioty zrobione z drewna mają brązowy odcień. 

Grupy  „Jagódki” i „Skrzaty” i „Motylki”  postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej i posadziły cebulki kwiatów w doniczkach oraz ziemniaki. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci będą miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Oprócz tego  grupa „Motylki” swój kolor brązowy połączyła ze smakowaniem  pysznych frytek.

 

WIOSNA, WIOSENKO…

Powitanie wiosny było dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowym, atrakcyjnym     i kolorowym wydarzeniem. Przedszkolaki wzięły udział  w przedstawieniu pt. „Wiosna, wiosenko” . Nie zabrakło tańców, piosenek i wierszy o wiośnie.  Wszystkie grupy pięknie przywitały nową porę roku. Dzięki wspólnym występom i kolorowym strojom wszyscy poczuli, że wiosna zagościła u nas na dobre.

Kolor Złoty-  Dzień miodu

Słodko, złoto, przyjemnie…. Tak było dziś w naszym przedszkolu. Niezmiernie ważny temat dziś w umysłach małych dzieciaków. Ukazanie jak ważne są pszczoły, jak smaczny i zdrowy jest miód i jak wiele porządku przynoszą te małe stworzenia, to był cel jaki przyświecał od samego rana wszystkim paniom. Udało się! Dzieci mogły zobaczyć jaki ubiór nosi pszczelarz i jakimi narzędziami pracuje. Zasmakowały w słodyczy miodu i jak przy okazji każdego zdrowego dnia organizowanego w przedszkolu, wykonały przepiękne prace plastyczne. Od dziś jeszcze mądrzej będą patrzeć na małe żółto czarne owady i doceniać ich wielkie starania w zapylaniu roślin i zbieraniu nektaru. Również  niejeden wczesnowiosenny kaszel i katar będzie teraz leczony złotym, słodkim lekarstwem. Dzień uważamy za udany, a co najważniejszy słodki.

KULIG

Korzystając z mroźnej, zimowej pogody i sprzyjających warunków, nasze przedszkolaki   z najstarszych grup wybrały się na prawdziwy kulig. Wszyscy ciepło ubrani i w wspaniałych humorach wybrali się na przejażdżkę saniami, które ciągnęły piękne konie i zwiedzaliśmy wspaniale ośnieżone lasy i okolice Regietowa. Po przejażdżce czekały na nas pyszne bułeczki oraz gorąca herbatka.Pełni radości i wspaniałych przeżyć przybyliśmy do przedszkola. Starszaki były zachwycone, przecież taka niecodzienna przygoda zdarza się tylko raz w roku.

FERIE  – DRUGI TYDZIEŃ 

Miniony tydzień przebiegł w cudownej, zimowej atmosferze. Czas beztroskich zabaw na śniegu, lepienie bałwana i wojna na śnieżki. Aktywne ferie otoczone były masą pozytywnej energii. 

Oprócz tego realizowany był program ,,Dzieciaki- Mleczaki”. W czasie realizacji dzieci poznały drogę mleczną od krowy do mleczarni, a potem do sklepu- mleko w kartoniku. Poznały produkty mleczne oraz wartości odżywcze jakie daje mleko dla organizmu. Wspólnie przygotowaliśmy koktajl mleczny z truskawkami i degustowaliśmy go. Powstały piękne prace  ,,Łaciate krowy’’ oraz maski krowy z papieru.  Graliśmy też w parach w grę planszową ,,Mleczny wyścig”, który był podsumowaniem wiadomości zebranych w ciągu tygodnia. Przyświecało nam hasło ,,Pij mleko będziesz wielki”.

FERIE

Pierwszy tydzień zimowych ferii  już za nami…

Co prawda bez śniegu, bałwana i szaleństw na sankach lecz na szczęście  w naszym przedszkolu atrakcji jest zawsze pod dostatkiem. Ostatnie dni upłynęły nam pod hasłem: SENSORYCZNE ZABAWY ZIMOWE. Dlaczego sensoryczne? Ponieważ każdy dzień spędzony w przedszkolu  był wypełniony zdobywaniem nowych doświadczeń a przede wszystkim świetną zabawą! Jak to zrobiliśmy? Podczas zajęć wykonywaliśmy; Bałwankowego gniotka, ciepły śnieg, aksamitny śnieg oraz świetnie bawiliśmy się cieczą nienewtonowską.   Każdy dzień niósł ze sobą coś nowego i wyjątkowego: liczne atrakcje, ciekawe zajęcia, zabawy, konkursy plastyczne. Aktywnym feriom otoczonym masą pozytywnej energii mówimy zdecydowane TAK!!!

SPOTKANIE OPŁATKOWE 

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i kolędowania przez całą społeczność przedszkolną.  Zagościły w przedszkolu aniołki, śnieżynki , pasterze,  i Maryja z Józefem. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom w każdej grupie. Dziś był piękny dzień, spokojny i niezwykle ważny czas poświęcony na wspólne spotkania wigilijne kameralnie w grupach,  składanie świątecznych życzeń, wspólne kolędowanie  i poczęstunek na który składały się potrawy wigilijne. Dzieci podczas dzisiejszego spotkania poznały ludowe tradycje, przepowiednie i wróżby bożonarodzeniowe.    Pani dyrektor złożyła wszystkim przedszkolakom oraz pracownikom życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia. Ten dzień był bardzo szczególny, uroczysty i zostanie na pewno na długo zapamiętany przez naszych przedszkolaków. 

RAZEM NA ŚWIĘTA

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, 
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
                                                                              Jan Paweł II
   
                                             Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha, w szczególności kiedy pomagamy osobom chorym czy samotnym. Nasze  przedszkole realizuje treści wychowawcze takie jak: uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi i angażowanie się w akcje społeczne „dla dobra innych” oraz uczy empatii i życzliwości.

W tym roku szkolnym nasza placówka przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Przedszkolaki 
przygotowały i przekazały kartki, stroiki  świąteczne z życzeniami dla starszych i samotnych mieszkańców Szymbarku.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze. 

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników

Z sali Jagódek  oraz   z sali Motylków unosił się zapach korzennych przypraw. Był to bardzo pracowity dzień, bowiem tego dnia przedszkolaki piekły  pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.  Tak przygotowane pierniczki trzeba oddać do pieczenia, a potem? Dekoracja. To dopiero była fajna zabawa. Każdy mógł sobie wybrać  dowolny produkt do dekoracji, a to kolorowe cukiereczki, a to cukier puder, a może tak  słodki lukier..? Praca dzieci była trudna, ale przyniosła oczekiwane efekty, ponieważ pieczenie pierniczków sprawiło najmłodszym wielką radość, a jednocześnie dzieci poznały tradycje Świąt Bożego Narodzenia.  

KOLOR CZERWONY 

W naszym przedszkolu grupa „Motylki” i „Jagódki” świętowały  Dzień Czerwony. W związku z tym nie tylko każdy przyszedł w ubraniu z elementami czerwonego, ale poznawanie tej barwy rozpoczęto od zorganizowania kącika tematycznego, w którym umieszczone zostały same przedmioty, obrazki i książki w kolorze czerwonym.

Teraz już nikt  nie pomyli tego koloru z żadnym innym!  Jeszcze przed śniadaniem chętni  pomagali paniom zrobić porządek z figurami geometrycznymi, wybierając same czerwone. Sprawa nie była taka łatwa, bo figur było mnóstwo! Gdy większość z nas już przyszła i każdy się pochwalił co ma na sobie czerwonego, usiedli wszyscy w kole żeby się powitać. 

Po  śniadaniu odbyło się  kolejne spotkanie z kolorem czerwonym: rozpoczęły się zajęcia kulinarne…. maluszki z pełnym uśmiechem i ogromnym zapałem przygotowywali się do wykonania sernika  na zimno oczywiście z truskawką a starszaki wykonali galaretkę truskawkową. 

Później było dużo zagadek, wierszy, rozmów  o rzeczach, które noszą omawianą przez nas barwę a także dzieci poznały różne odcienie czerwonego. Jagódki postarały się również o piękne gwiazdeczki- wykonane z masy solnej, które zostały pomalowane czerwoną farbą  i  ozdobione brokatem.  

Nie pominięto również wysłuchania bajki o „Czerwonym Kapturku” i gromkiego zaśpiewania piosenki „ My jesteśmy krasnoludki”. Po dzisiejszym dniu chyba każdy z nas jest już ekspertem od koloru czerwonego i jego odcieni!

Wizyta Św. Mikołaja

Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi dzieci z naszego przedszkola.

Od samego rana w placówce panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki.

Tak długo oczekiwany gość w końcu przybył do naszego przedszkola…  miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami. W ten  dzień na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

Z okazji Mikołajek  w tym dniu odbył się również  występ starszaków  pt. Witamy Św. Mikołaja. „Jagódki” w przepięknych strojach elfów, Śnieżynki przedstawiły historię naszego Świętego. Brawo starszaki !!! 

Ten magiczny dzień  minął w miłej atmosferze i wzbudził mnóstwo pozytywnych emocji.

DZIEŃ PLUSZOWEGO  MISIA

W dniu 25 listopada przedszkolaki brały udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci założyły opaski z wizerunkiem misia i opowiadały co lubią robić ze swoimi ukochanymi pluszakami na co dzień w domu. Poznaliśmy historię misia, jak wyglądały i kiedy powstały pierwsze misie oraz jakie misie znamy z bajek lub książek. Nie zabrakło misiowych piosenek, przy których wszyscy dobrze się bawili. W małych zespołach układaliśmy puzzle i stworzyliśmy gigantyczną laurkę dla wszystkich Misiów na świecie. Przedszkolaki jednogłośnie oznajmiły, że warto świętować taki dzień i za rok na pewno będziemy wymyślać nowe misiowe zabawy. Mamy nadzieję, że już z maskotkami w roli głównej.

 

 

 

„ANDRZEJKI” W PRZEDSZKOLU

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości.

 

 

 

Dzień Dyni w naszym przedszkolu

W dniu 18  listopada od rana w całym przedszkolu królował kolor pomarańczowy.   Wszystko za sprawą gwiazdy tego dnia i królowej warzyw – DYNI.   We wszystkich grupach przedszkolnych  dzieci odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw  z rodziny dyniowatych. Dzieci wraz ze swoimi paniami wydrążały nasiona z dyń, ozdabiały dynie, ale także przetwarzały ( Motylki zrobiły racuszki dyniowe, a Skrzaty naleśniczki pancakes z dyniowym dżemem). „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń     i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Zachęcił też dzieci do spróbowania potraw, które specjalnie na tę okazję zostały przygotowane (zupa dyniowa). Zorganizowaliśmy również wystawę prac wykonanych przez dzieci. Było na co popatrzeć – wiele różnych prac plastycznych  stworzonych na bazie dyni nie tylko zachwycały efektem końcowym, ale również    i pomysłowością.

 

 

KONKURS „Wiem, co to zdrowie”

W związku z realizowanym rocznym planem pracy pod hasłem „Aktywnie czas spędzamy i o zdrowie swoje dbamy ” w naszym przedszkolu co miesiąc organizowane są dni związane z różnymi warzywami i owocami. Dzieci przychodzą ubrane w wyznaczony kolor i poznają  właściwości zdrowotne tych roślin, robią różne smakołyki z nimi związane. W listopadzie zorganizowałyśmy  konkurs wiedzy „Wiem co to zdrowie”. który miał na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia, nabywanie właściwych  przyzwyczajeń i nawyków oraz integrację zespołów grupowych. Konkurs obejmował pytania z zakresu: dbania o czystość i higienę osobistą, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i znajomości piosenek o tematyce zdrowotnej. Do konkursu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne. Były zagadki słuchowe,  smakowe, pytania konkursowe, rymowanki, recytacje wiersza „Tak czy nie”.  Dzieciaki bawiły się wspaniale rywalizując ze sobą i prześcigając się zdobytą wiedzą. Były tańce, śpiewy, gimnastyka oraz wspaniałe nagrody .

PRACE  KONKURSOWE  „ZDROWY PRZYSMAK” 

 

 

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W AKCJI „SZKOŁA DO HYMNU”

W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. 10 listopada 2020r. o godz. 11:11 dzieci z wszystkich grup uroczyście odśpiewały w swoich salach hymn państwowy. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Już najmłodsze przedszkolaki znają godło, flagę i hymn naszego kraju. Dzieci w  ramach zajęć i zabaw edukacyjnych zapoznawały się z mapą Polski, historią, zabytkami, charakterystycznymi miejscami, znanymi postaciami, muzyką, strojami regionalnymi, legendami itd. Udział w akcji jest jednym z działań rozwijających ich świadomość narodową i kształcących postawę patriotyczną.

ŚWIĘTO  DRZEWA

5 października w ramach święta drzewa przedszkolaki wzięły udział w akcji sadzenia drzew. W tym celu wyruszyły na wycieczkę na zaproszenie Pani Hajduk, na Wólkę. Tam wspólnie z mamą Błażeja sadziliśmy młode świerki w okolicy cerkwi. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta hodowane w gospodarstwie, pobawić się na podwórku razem z kolegami a nawet najeść się malinami prosto z krzaczka.

 

 

 

,,Owocowy tydzień”– realizując tematykę ,,dary sadu”- 8 października przedszkolaki samodzielnie przygotowały ciasto z jabłkami zgodnie z przepisem. Placek wyszedł wyśmienicie o czym mogły się przekonać dzieci a nawet wystarczyło dla pań z innych grup i kucharzy. Palce lizać!

W następnym dniu ,,Skrzaty zmierzyły się z sałatką owocową. Samodzielnie obierały owoce, kroiły a na koniec mieszały i degustowały. Samo zdrowie!

SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ

W ciepły, słoneczny dzień przedszkolaki z grup „Jagódki” i Skrzaty”, wybrały się do malowniczego Skansenu. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu, oglądały strój pogórzański, oraz zobaczyły pracę kowala i jego warsztat pracy. Oprócz tego dzieci podziwiały Park edukacyjny w formie ogrodu sensorycznego, który zrobił na nich bardzo duże wrażenie. Zaskakujące atrakcje, które urzekły naszych przedszkolaków to: koło młyńskie, ogromna maselniczka, labirynt z wieloma drzwiami, wiatrak do mielenia zboża, koło deptakowe.

Radości i uśmiechu było wiele, bo nic nie uczy najmłodszych lepiej jak dobra zabawa i doświadczanie.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu 22.09.2020 r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie dzieci na przedszkolaka. Uroczystość pasowania była połączona z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który co roku przypada na dzień 20 września.

Z tej okazji dzieci, ze wszystkich grup przedszkolnych, przygotowały wierszyki i piosenki. Pasowani na przedszkolaka uroczyście obiecali:

mieć roześmiane buzie, nie płakać, szanować zabawki, grzecznie się bawić oraz wszystko zjadać z talerzyka.

Uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka czarodziejskim ołówkiem dokonała pani dyrektor Wiesława Malinowska.

Dzieci rozmawiały, ze swoimi wychowawczyniami, o tym ważnym dniu, jakim jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dowiedziały się jakie mają prawa i obowiązki. Bawiły się w różne, radosne zabawy. To był wspaniały dzień, pełen emocji i wzruszeń .

Gratulujemy wszystkim dzieciom wspaniałych występów. Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo radości, zabawy oraz wspaniałych wrażeń przez cały rok w przedszkolu.

 Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał kolorowy biret.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z grupy II – „SÓWKI” pod kierunkiem wychowawczyni pani Ewelinki, zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie   i serdeczność. Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci. 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Wydarzenia
szymbark

Mikołaj

Grudniowa niespodzianka 6 grudnia do naszego przedszkola przyjechał Wójt Gminy Gorlice Pan Jan Przybylski ze słodką niespodzianką . Razem z nim przyjechała Pani Agatą Cup-

Czytaj więcej »
Wydarzenia
admin

Ognisko średniaków

Ognisko średniaków Jak wiadomo – jesień to piękna pora roku mieniąca się wszystkimi kolorami. Jesień to również doskonała pora na ognisko. „Sówki ” czyli 4-

Czytaj więcej »
Wydarzenia
admin

„A u nas już jesień”

„A u nas już jesień” Delegacja z naszego przedszkola została zaproszona na 15- te Gminne Spotkanie Plenerowe „A u nas już jesień” zorganizowane przez Szkołę

Czytaj więcej »
Wydarzenia
admin

Spotkanie z policjantem

Spotkanie z policjantem Dnia 17.09.2019r. na zaproszenie  dzieci i nauczycieli przybył do naszego przedszkola pan dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Tego dnia dzieci

Czytaj więcej »
Wydarzenia
admin

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień edukacji narodowej W piątek 11 października 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Akademię z okazji dnia Nauczyciela przygotowała

Czytaj więcej »

Nasze przedszkole włączyło się do akcji „Misie Ratownisie” i przekazało zebrane na ten cel  pluszaki. Celem akcji „Misie Ratownisie” jest zebranie oraz przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnej, zespołów Ratownictwa Medycznego oraz innych służb, które uczestniczą w akcjach ratunkowych. Maskotki stają się bardzo pomocne podczas zdarzeń, w których pośród poszkodowanych znalazły się dzieci.

Close Menu
×

Koszyk

Skip to content