Rok szkolny 2022/2023

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a – 22 stycznia – Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W życiu i serduszku każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze szarlotkę, u kogo są najcudowniejsze wakacje i święta?

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci we wszystkich grupach przygotowały specjalny dla nich program artystyczny: recytowały okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność za ich trud i oddanie. Każdy wnuczek i wnuczka własnoręcznie wykonały również dla swoich ukochanych dziadków laurkę i drobny upominek.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Wyjazd do SOSW 

12 stycznia uczestniczyliśmy w Jasełkach przygotowanych przez wychowanków
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymbarku. Oglądaliśmy  z ciekawością narodzenie Jezusa w stajence, pastuszków i ukłon Trzech Króli oraz prześliczne aniołki. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji i Grona Pedagogicznego
Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego za ciepłe i gościnne przyjęcie
naszej licznych grup w progach placówki.

4 styczeń 

„Święto Trzech Króli”

Dzieci baczne przygotowywały się do Święta Trzech Króli, zamieniły się także w królów i w królowe, a swoje główki ozdobiły własnoręcznie zrobionymi i ozdobionymi koronami.

22 grudzień 

Wigilia w przedszkolu
22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy.
Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment-  Jasełka, Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny żurek i rybkę, ale i nie zabrakło świątecznych ciasteczek…
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

 

WARSZTATY  PLASTYCZNE Z PANIĄ  ANIĄ JANUSZEWSKĄ- NAUCZYCIELKĄ PLASTYKI 

„MALARSKIE PIERNICZKI „

 

Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.

Dzisiaj w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw.
Dla dzieci ten dzień  był bardzo pracowity, bowiem piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

6 grudnia 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci uczyły się piosenek i wierszyków dla upragnionego gościa.
Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały Mikołaja, zadając ciągle te same pytania: Czy dzisiaj przyjdzie św. Mikołaj? o której będzie Mikołaj? , bo przecież wczoraj padał śnieg, aby święty Mikołaj mógł przyjechać swoim magicznym zaprzęgiem – saniami ciągniętymi przez renifery.
6 grudnia, tuż po zaśpiewaniu przez dzieci piosenki pt. „Mikołaj ma trudne zadanie…”  pojawił się długo oczekiwany gość – ,,prawdziwy” św. Mikołaj wraz ze swoją świtą. Najpierw było słychać śpiew dzieci, a potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Gość z Dalekiej Laponii wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków oraz zachwyt jego obecnością.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

O święcie tej postaci nie zapomniały dzieci z naszej grupy przedszkolnej „Jagódki”. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

ANDRZEJKI  

24 LISTOPAD

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

„DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI „

W każdy czwartek wolontariusze ze Szkoły Podstawowej przychodzą do przedszkolaków z grupy V. Wolontariusze czytają swoim młodszym kolegom przygody Kazimierza Nowaka- podróżnika, reportera i fotografa zwiedzającego Afrykę, z książki „Afryka Kazika”. 

Dzisiaj natomiast, w związku z Dniem życzliwości, odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne z życzeniami i słodkim poczęstunkiem . 

Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2022 r. w naszym  Przedszkolu  obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
Głównym celem spotkania, które zgromadziło małych patriotów z naszego przedszkola było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem w wykonaniu dzieci z grup JAGÓDKI  i ANANASKI, które przygotowały Panie: Ewelina Zastępa i Agata Ryzner. Młodzi aktorzy zaprezentowali tańce, wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny. 
Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

Wycieczka do sali zabaw   

Mały Robinson- grupa „Sówki” 

Legenda o Smoku Wawelskim 

24 październik 

Najstarsze grupy przedszkolne wraz z kolegami  klasy pierwszej  zapoznały się z historią ukrytą w legendzie związaną z grodem Kraka . Dzieci z zaciekawieniem oglądały kukiełkowy teatrzyk  Legendy o Smoku Wawelskim. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób Szewczyk pokonał smoka, co dostał w nagrodę i dlaczego mieszkańcy za wszelką cenę, chcieli się pozbyć niebezpiecznego stwora .

Pasowanie na Przedszkolaka 2022

17 październik 

W naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy występ przed Panią Dyrektor.

Dzieci zaprezentowały piosenki, wierszyki oraz układy taneczne do utworów muzycznych, których nauczyły się podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki dzielnie stawiły czoła wyzwaniu i odważnie się zaprezentowały. Swoim radosnym występem udowodniły, że zasługują na przyjęcie w poczet społeczności naszego przedszkola.

„A u nas już jesień „

12 październik 

Starsze Przedszkolaki z grupy „Jagódki” i „Ananaski” uczestniczyły w uroczystości zorganizowanej przez trzecie klasy Szkoły Podstawowej. Tegorocznym hasłem jesiennej imprezy było; „Sportowo, zdrowo, kolorowo”.

Po części artystycznej przedszkolaki wraz z klasami 1-3 wybrały się na rajd bielański. Trasa na Bielankę, była pełna jesiennych  kolorów i cudownych widoków dlatego dzieci mogły  obserwować  piękną Polską jesień.  

Spotkanie z policjantem 

10 październik 

Nasze przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantem- Dzielnicowym p. Grzegorzem Szymańskim.  Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń.  

Dzieci chętnie wysłuchały opowiadań o codziennej pracy policjanta. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. 

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie oraz treści przekazane, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

WYCIECZKA DO PTASZKOWEJ 

7 październik 

W tym dniu grupy IV I V wybrały się na wycieczkę do Parku linowego w Ptaszkowej. Trasa Dziecięca, bo na takiej bawiły się dzieci, przeznaczona jest głównie dla najmłodszych i składa się z 20 przeszkód. Dzieci były przygotowane pod okiem instruktorów do przejścia wymagającego toru, pełen instruktaż i pomoc były nieodzownym elementem bezpiecznej zabawy.
Kolejne atrakcje to korzystanie ze zjeżdżalniach z użyciem maty ślizgowej oraz wspinaczki na ściankach i zabawy na mini siłowni.
Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 wrzesień 

Dzisiaj, w grupie maluszków „Motylki” zorganizowaliśmy  „Dzień Jabłka”. Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci poznawały jabłka i ich odmiany. Nie obyło się, bez kształtowania pojęć matematycznych z wykorzystaniem naturalnych okazów jabłuszek. Maluchy chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp. Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka . Wiele emocji dostarczyły dzieciom konkurencje zręcznościowe i ćwiczenia ruchowe. Podsumowanie dnia było wyjątkowe – smakowanie jabłuszek z różnych odmian, opowiadanie o ich smakach. 

WYCIECZKA NAJMŁODSZYCH 

Dużą radością  dla najmłodszej grupy „Motylki” była wycieczka autobusem kursowym MZK do gorlickiego parku.  Niebywałą atrakcją wycieczki było zajadanie pysznych lodów. 
Nie zabrakło również pozytywnych wrażeń na placu zabaw. 

 

ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA

23 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez przedszkolaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także Rodzice.
Na początku wystąpiły dzieci z grupy najmłodszej. Zaśpiewały piosenkę, recytowały wiersze oraz popisały się cudownym tańcem. Następnie rozpoczął się występ grypy drugiej . Były wiersze i piosenka.   Na zakończenie wystąpiły 6-5 latki z przedstawieniem pt.: „Zamieszanie w krainie bajek. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz recytatorskie. 
Pani dyrektor  złożyła podziękowania Rodzicom za całoroczną pomoc oraz wspaniałą współpracę.
Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy wręczone przez Panią Dyrektor oraz nagrody – niespodzianki wręczone przez wychowawcę grupy.
Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem. 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU  POETYCKIEGO 

W połowie czerwca  przedszkole ogłosiło konkurs poetycki pod tytułem „Mój pierwszy wiersz” skierowany dla naszych  przedszkolaków.  Cieszymy się, że nasza literacka propozycja dla najmłodszych spotkała się z tak dużym odzewem: łącznie napłynęły 20 prac. 

Wyboru najciekawszych wierszy dokonała szymbarska poetka pani Elżbieta Sakowska. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i cieszmy się, że zechcieli wziąć udział w naszym konkursie. Wiersze były bardzo ciekawe, różnorodne tematycznie ( o wiośnie, o lecie, o krokodylu, o słoneczku, o tęczy, o basenie, o kotku, o bocianie). Wszystkie bardzo nam się podobały. 

AKORDEONISTA W PRZEDSZKOLU 

Jednym z wielu zadań przedszkola jest rozwijanie wrażliwości muzycznej dziecka i przygotowanie go do odbioru muzyki, dlatego do naszego przedszkola zawitał absolwent Szkoły Muzycznej w Gorlicach- pan Krystian Kosiński.  Podczas występu przedszkolaki poznały bardzo interesujący instrument – akordeon guzikowy. 
Nasze przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty. Przemiła atmosfera na długo zostaną w naszej pamięci. Kto wie, może wśród naszych przedszkolaków są przyszli adepci szkoły muzycznej?

POWITANIE  LATA

W pierwszy dzień lata grupa pierwsza „Motylki”  wybrała się  na  pyszne  lody.  Było wesołe i smaczne 🙂

 

 

 

SZYMBARSKI SKANSEN- ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Całe przedszkole wzięło udział w zajęciach warsztatowych w szymbarskim skansenie. Przedszkolaki miały okazję aktywnie wziąć udział w robieniu masła oraz piec proziaki.  Zajęcia oczywiście były połączone z degustacją. 

Serdeczne podziękowania dla Pana Kierownika Michała Liany za zaproszenie do Skansenu. Dziękujemy 

PARAFIALNY FESTYN 

Dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Festynie Parafialnym w kościele  Matki Bożej Szkaplerznej  w Szymbarku z okazji Dnia Ojca i Dziecka. Dzieci pokazały swoje talenty taneczne oraz wokalne. Uśmiechów i dobrej zabawy nie brakowało.

SPOTKANIE ADAPTACYJNE 

W czwartkowe przedpołudnie  po raz pierwszy próg naszego przedszkola przekroczyły przyszłe przedszkolaki, które na dobre swoja przygodę z przedszkolem rozpoczną we wrześniu. Musimy pamiętać, że pierwsze dni w przedszkolu to szczególny okres w życiu dziecka i jego rodziców. Przyszły przedszkolak musi się oswoić z nowym miejscem, wychowawcami oraz innymi dziećmi, a rodzic przezwyciężyć własny lęk o to, jak dziecko poradzi sobie w sytuacji rozłąki. To okazja do zabawy i wspólnego poznawania nowego miejsca. Podczas takich spotkań rodzice mogą dowiedzieć się więcej o pracy przedszkola, a dzieci nabrać więcej pewności i poczuć się bezpieczniej w nowym środowisku, oswoić się także z nowym miejscem w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze pod bacznym okiem swoich rodziców. Nowe przedszkolaki w tym dniu poznały salę, ogród przedszkolny, mogły bawić się przy muzyce, wybrać sobie zabawki do zabawy.

 

Robimy musujące kule – warsztaty

Biblioteka Publiczna  w Szymbarku  wraz z panią Anią zaprosiła grupę „Skrzaty’ i „Jagódki”  na warsztaty , podczas których przedszkolaki  miały okazję stworzyć swoje własne musujące kule do kąpieli.

 

 

KOLOROWY   TYDZIEŃ 

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu odbywa się pod hasłem  „kolorowy tydzień”.  Przedszkolakom  te dni  upłynęły pod znakiem różnorodnych zabaw, zajęć  oraz  ciekawych pieszych wycieczek. 

Poniedziałek- plener malarski 

Wtorek – rajd połączony z ogniskiem 

Środa- przedszkolne kino z popcornem bajka „Luca”

Czwartek- spartakiada 

Piątek- spotkanie z szymbarską  poetką oraz eksperymenty 

 

 

WYCIECZKA DO PACANOWA

“W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.

Właśnie nową zaczął podróż,
by ją skończyć w Pacanowie.
A co przeżył i co widział
ten artykuł wszystko wam opowie”

Grupa starszaków  wyruszyła autokarem do Pacanowa aby poznać historię bajkowego Koziołka Matołka. Po drodze zwiedziły Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. 

A już w Pacanowie na przedszkolaków czekał Park Edukacyjny „Akademia Bajki”, w którym na dzieci czekało wiele atrakcji. Piękna pogoda zachęcała do spacerów oraz do zabaw na placu zabaw.  

Najbardziej oczekiwanym momentem wycieczki było wejście na wystawę, która zabrała dzieci w bajkową podróż. Już na samym początku można było spotkać Koziołka Matołka, który przejeżdżał pociągiem przez Pacanów. Razem w wróżką, która oprowadzała dzieci wsiedliśmy do jednego z wagonów, który zabrał nas w podróż pod wodę, do kopalni, na ląd oraz w kosmos, gdzie na chmurkach siedziały bajkowe Muminki. Elfiki odwiedziły również bajkową salę kwiatów, które nie tylko opowiadały przepiękne bajki ale i posiadały magiczną moc, dzięki której mają się spełnić nasze marzenia. Podczas spaceru po bajkowym świecie oglądnęliśmy bajkę o Koziołku Matołku oraz zobaczyliśmy magiczną salę z bajkowymi kulami.

Wycieczka była doskonałym sposobem na poznania Pacanowa, historii Koziołka Matołka oraz legendy o kowalu Kozie, który mieszkał w Pacanowie, ale wcale kóz nie podkawał

SPOTKANIE   Z  ARTYSTĄ –  FOTOGRAFEM 

Starszaki miały okazję zobaczyć wystawę  gorlickiego fotografa Pana Jacka Kosiby. Artysta zaprezentował swoje  wspaniale fotografie takie jak; Zalew Klimkówka, szymbarski Kasztel, Skansen oraz piękno przyrody Beskidu Niskiego. 

Lepiej dmuchać na zimne – próbna ewakuacja w przedszkolu

Celem takiej akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. 

Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

WYCIECZKA DO STRAŻY 

Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują
By do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy
Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć.

Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka przedszkolaki wybrały się na wycieczką do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na przedszkolaków ubrani w stroje strażackie naczelnik OSP  Pan Wojciech Wszołek,  oraz zastępca naczelnika  Pan Kamil Karpiński i  Pan  Rafał Przybylski  oraz strażak Stanisław Wierzbicki. Ogromne podziękowania też dla Pana Pawła Grybosia- strażaka i taty naszej Paulinki i Martynki, który w znakomity sposób opowiadał nam o pracy strażaków. 
W trakcie spotkania panowie strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej ich pracy , utrwaliły telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i odzieży ochronnej używanej w akcjach ratowniczo-gaśniczych . Ponadto oglądały wozy strażackie, poznały wyposażenie
i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków.

Małe serduszka kochają Polskę

Tym razem tematem widowiska było Święto Konstytucji 3 Maja. Były więc biało – granatowe stroje, patriotyczne pieśni i wiersze. Dziękujemy grupie „Skrzaty” za wspaniały i pouczający występ. 

SPOTKANIE Z DINUSIEM

Jak co roku nasze przedszkole odwiedził Smok Dinuś- Przyjaciel Przyrody. Napisał list, w którym zachęcił wszystkich  przedszkolaków do ochrony naszego środowiska. Przygotował  prezentację multimedialną na temat szkodliwości dymu i zanieczyszczeń powietrza, które szkodzą wszystkim dookoła jak i ….. pszczółkom.  Nie zabrakło także zabawy tropiącej w poszukiwaniu ukrytych z zadaniami listów.

 

Świąteczny występ starszaków „Jagódki” pod hasłem WESOŁEGO ALLELUJA

Świąteczne warsztaty 

Pisanki z innej bajki czyli warsztaty plastyczne w bibliotece. 
5 kwietnia dzieci z grupy III na zaproszenie pani Ani wybrały się do biblioteki, gdzie tradycyjnie choć nietypowo zamiast malowania zwykłych jajek, ozdabiały plastikowe jajka. Ciekawym sposobem na wykonanie pisanek wielkanocnych było ozdobienie ich naklejkami, kolorowymi taśmami oraz wrzucaniem piórek, kurczaczków, jajeczek itp. rzeczy do środka pisanki. Tym sposobem dzieci ozdabialy nie tylko zewnetrzną stronę jajka, ale rownież jego wnętrze. 
Po skończonej pracy dzieci słuchały bajki o zajączku, który był świadkiem Zmartwychwstania Chrystusa. Podziękowaliśmy pani Ani za wspólnie spędzony poranek i wróciliśmy do przedszkola ze swoimi wielkanocymi „kinder niespodziankami”.

 

Przywitanie wiosny 

Dzieci z naszego przedszkola  21 marca przywitały nową porę roku inscenizacją, pod tytułem: „Wiosna”. Na przedszkolnej scenie zaprezentowała się grupa 5-6 latków „Skrzaty”. Występ zachwycił starszych i młodszych kolegów. Po występie wszystkie grupy  przeszły barwnym korowodem z marzanną po najbliższej okolicy, żegnając zimę symbolicznym spaleniem kukły.

DZIEŃ OTWARTY  DLA STARSZAKÓW

„CZTERY PORY ROKU W NASZEJ SZKOLE”
Nasi koledzy ze szkoły  Trzecioklasiści śpiewem i tańcem oraz barwną prezentacją zaprosili nasze sześciolatki  na występ. Piękny wykonany program pt. „Pory roku w naszej szkole”, był przygotowany przez panie wychowawczynie klas trzecich.  Były to pierwsze edukacyjne ćwiczenia oraz adaptacja naszych przyszłych pierwszaków. 
Do zobaczenia  we wrześniu.

  

Spotkanie z Artystką malarz

Dzieci z grupy „Jagódki” i „Skrzaty”  miały okazję poznać pracę malarza – artysty i narzędzia potrzebne mu do wykonywania swojego zawodu. Przedszkolaki odwiedziła Pani Alina Zachariasz – Kuciakowską, grafika i plastyka, ale również nauczyciela przedmiotów artystycznych. Artystka  przybliżyła naszym podopiecznym to, czym zajmuje się na co dzień. W krótkiej pogadance opowiedziała do czego służą jej różnorodne pędzle, płótna, itd., zaprezentowała jak się nimi posługuje i jakie dzieła za ich pomocą tworzy, a dzieci   z zaciekawieniem obejrzały przyniesione przez nią prace. Następnie przeprowadziła warsztaty plastyczne – „Moja dłoń”, podczas których dzieci wg własnego pomysłu, ale   z pomocą „fachowca” – Pani Aliny wykonały piękne obrazy.

Spotkanie mijało w ciepłej i radosnej atmosferze i z pewnością dostarczyło dzieciom  nowych informacji o technikach i przyborach malarskich oraz dało im inspirację do poszerzania doświadczeń artystycznych, twórczych. Serdecznie dziękujemy Pani Alince za poświęcony przedszkolakom czas i podzielenie się swoją wiedzą, twórczością, talentem oraz za pomoc  w wykonaniu prac plastycznych. Takie spotkanie z pewnością przyczyni się do powstawania coraz piękniejszych prac naszych podopiecznych.

KONCERT  DLA BABCI  I  DZIADKA

Dzieci z wszystkich  grup  przygotowały dla swoich Babć i Dziadków z okazji ich Święta –  Koncert. Były życzenia, podziękowania, piosenki, tańce oraz upominki- koszyczki. Nagrania z występów wraz z życzeniami  od wnuczek i wnuczków: „Kocham Babcię, kocham Dziadka za ich serce, za ich miłość, w dużym zdrowiu, długie lata, niech nam żyją! Niech nam żyją! trafiły do naszych dziadków.

FERIE, FERIE I PO FERIACH…

Za nami 2 tygodnie ferii za wesoło. Nasze  ferie upłynęły pod znakiem wspaniałej zabawy. Było spotkanie z kosmosem, z Arktyką, zajęciami sportowymi i konstruowaniem ciekawych budowli z klocków… 

 

 

FERIE

Pierwszy tydzień Ferii w naszym przedszkolu  odbywał się w wesołej atmosferze. Mimo, że frekwencja w placówce była mniejsza niż zazwyczaj, kadra przedszkola starała się, aby dzieci miały atrakcyjne zajęcia i zabawy w tych dniach. Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną    w Szymbarku, były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, grupa starszaków pracowała na tablicy multimedialnej, dzieci wykonywały ciekawe figurki z masy solnej a najmłodsza grupa wybrała się w mroźną podroż  na Antarktydę…

ZABAWA  KARNAWAŁOWA

„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali,
zgromadzeni na tej sali.”

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Nasze przedszkole zorganizowało bal karnawałowy.  Dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów czy policjantów. Pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

WIGILIA

W naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólne świąteczne śniadanie przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny żurek    z jajkiem ale i nie zabrakło świątecznych ciasteczek.  Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

JASEŁKA

W tym roku dzieci z grupy Trzeciej „Jagódki” przygotowały pod okiem swojej pani Ewelinki Jasełka. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali – stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, perfekcyjnie  recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

„RAZEM NA SWIĘTA”

Nasze przedszkole włączyło się w akcję „Razem na Święta” przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom chorym i potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. W tym roku nasze świąteczne kartki i stroiki trafiły do DPS w Klimkówce. 

Serdeczne podziękowania dla pani Justyny Zastępy -mamy naszego Kubusia, za pomoc w przygotowaniu stroików świątecznych.  DZIĘKUJEMY 

 PIECZEMY PIERNICZKI 

                                                                               Ojej cóż za zapach! Cynamon, goździki                                                                                 coś mi się wydaje, ktoś upiekł pierniki!

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z choinką,  kolędami, dekoracjami, prezentami, składaniem życzeń potrawami, ciastami  i ich zapachami. W naszym Przedszkolu  przedszkolaki w okresie przedświątecznym zapoznają się i wzbogacają wiadomości  na temat tradycji i symboliki świąt Bożego Narodzenia.  W tym radosnym i pięknym nastroju dzieci z wszystkich grup wykonały jeszcze  zadanie- piekły świąteczne pierniczki. Z wielkim zaangażowaniem wycinały foremkami różne kształty z przygotowanego ciasta. Były to różnej wielkości choinki, aniołki i gwiazdeczki. Ciastka zostały upieczone w przedszkolnej kuchni a w całym przedszkolu rozchodził się niezmiernie apetyczny, świąteczny zapach. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie ostygniętych pierniczków.  Polewanie lukrem,  czekoladą, posypywanie  kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami – to była największa frajda!  Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. 

„TYGRYSEK”

Nasze przedszkolne starszaki  „Jagódki” i „Skrzaty” wybrały się na wycieczkę do sali  zabaw „Tygrysek” w Gorlicach. Dzieci korzystały niezwykłych atrakcji; trampoliny,  toru przeszkód, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami,   dużych samochodów. 

Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszego przedszkola na pyszny obiad.

Święty Mikołaj 

Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasze przedszkole przynosząc wspaniałe prezenty dla każdej grupy. Dziękując za prezenty przedszkolaki z grupy II  recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

 

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 26 listopada wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej.

Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Andrzejkową atmosferę dopełniały także kolorowe stroje, w które byliśmy przebrani – nie zabrakło wśród nas księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, strażaków, supermanów i innych bajkowych postaci. Wspólnie z grającymi główne role kolegami i koleżankami wróżyliśmy oraz  czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości.

WYCIECZKA MALUSZKÓW DO TYGRYSKA

Dzieci z grupy „Motylki” radośnie spędziły czas w sali zabaw „Tygrysek” w Gorlicach. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z trampoliny oraz dmuchanych piłek. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej zabawy. Czas spędzony w sali zabaw przyniósł wiele radości o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Przedszkolaki  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadkiem”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. 


 Narodowe Święto Niepodległości 

11 listopada delegacja naszych starszaków  z grupy „Jagódki” i „Skrzaty” wzięła udział w parafialnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „ Ziemio piękna! Ziemio moja! Badź  pozdrowiona…”

Cała uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie starszaki recytowały wiersze o treści patriotycznej i niepodległościowej . A Katechizm małego Polaka poprowadził Michałek. Na zakończenie uroczystości odbył się Koncert pieśni patriotycznych Orkiestry Dętej z Dominikowic ze wspólnym śpiewem przy ognisku. 

11 LISTOPAD

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

 Dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych .  Starszaki z grupy czwartej „Skrzaty” wystąpiły z programem artystycznym  Dzisiaj Święto Polski- Dzień Niepodległości . Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”   – akcja „Szkoła do hymnu”.  Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenkę. Nie zabrakło tańca „Krakowiak”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

11 LISTOPAD

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

 Dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych .  Starszaki z grupy czwartej „Skrzaty” wystąpiły z programem artystycznym  Dzisiaj Święto Polski- Dzień Niepodległości . Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”   – akcja „Szkoła do hymnu”.  Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenkę. Nie zabrakło tańca „Krakowiak”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

TEATR LALEK KUKIEŁKA

8 listopada do naszego przedszkola zawitał teatr lalek z Ptaszkowej. Dzieci z wielkim przejęciem oglądały przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Na uwagę zasługiwały pięknie wykonane kukiełki oraz efekty dźwiękowe. Teatrzyk bardzo się wszystkim podobał, czego wyrazem były głośne i długie brawa.

DOBRO ZAWSZE WRACA !!!!

Park linowy 

25 października dzieci z grupy III miały przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Parku Linowego w Siarach. Celem wyjazdu było podnoszenie sprawności fizycznej dzieci oraz zdobywania doświadczenia w bezpiecznym i pięknym otoczeniu. Podwieszany tor przeszkód nikomu nie sprawiał trudności, dzieci z uśmiechem pokonywały kolejne przeszkody, a gdy były już zmęczone mogły skosztować swoje smakołyki i napić się wody. Dodatkową atrakcją były auta gokarty na pedały, którymi można było jeździć w wyznaczonym miejscu. Przedszkolaki bawiły się wspaniale, aż szkoda było wracać do przedszkola.

  SPOTKANIE  Z  POLICJANTEM   

W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji z Gorlic – dzielnicowym Grzegorzem Szymańskim. Tematem spotkania było utrwalenie   z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.  Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie   i wychowanie.

W tym uroczystym dniu grupa  „Sówki” zaprosiła gości na akademię   z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenki, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie   i serdeczność. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał wspaniały upominek a za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami.  

 

Święto pieczonego ziemniaka

W słoneczny wrześniowy  dzień, grupa starszaków „Skrzaty” i „Jagódki” obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zaraz po śniadaniu wyruszyły na Wólkę. Tam zapłonęło duże ognisko, w popiele piekły się ziemniaki. Zajęcia zorganizowane na świeżym powietrzu były doskonałą okazją do aktywnego, zdrowego spędzenia czasu, integracji i dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń.  Pogoda dopisała, a relaks na świeżym powietrzu  wszystkim uczestnikom bardzo służył .  Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola.

Dziękujemy pani Asi za pomoc w przygotowaniu  imprezy.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 

KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE, 

ŻE KIEDY WRZESIEŃ KOŃCZY SIĘ

OD NAJMŁODSZEGO AŻ PO STARSZAKA

WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!

W naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. W szczególności to pierwsza tak ważna uroczystość dla Sówek   i Motylków. Od tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał od Pani Dyrektor Róg obfitości.

 

Wycieczka do „Fabryki czekolady” w Korczynie

Przedszkolaki z grup ,,Jagódki’’ oraz ,,Skrzaty’’ wraz z opiekunami, udały się na autokarową wycieczkę do „Fabryki Czekolady” w Korczynie, miasteczko nieopodal Krosna. Pijalnia czekolady jest urządzona w stylu „starej fabryki” – zawory, podświetlane oraz ruchome elementy zachwycają odwiedzających w każdym wieku. Dzieci poznały historię czekolady oraz proces jej produkcji od ziarna do tabliczki, miały możliwość degustacji klasyki smaków w postaci czekolad z owocami czy bakaliami. Dla najmłodszych klientów wspaniałą atrakcją było samodzielne udekorowanie czekoladowych smakołyków, które mogły zabrać do domu. Przedszkolaki były zachwycone ogromną czekoladową fontanną, kolorowymi, ręcznie robionymi pralinami, truflami oraz czekoladowymi figurkami w kształcie motoru, kobiecego pantofelka, samochodu, telefonu komórkowego, narzędzi czy klocków lego. Po słodkich atrakcjach dzieci zabrały ze sobą samodzielnie udekorowane czekolady i lizaki, którą dzierżąc z dumą w dłoni opuściły ten bajkowy zakątek.

W dalszej części programu naszej wycieczki,  autokar zabrał nas do Krosna, gdzie czekał na nas plac zabaw  w Parku Mani. Dzieci korzystały z wielu atrakcji. Były tam zjeżdżalnie, drabinki, trampoliny, huśtawki, samochodziki i zabawki do piasku. Niektóre chętnie skorzystały także z łódeczek wodnych – zabawa była wyśmienita!
Dzieci doskonale bawiły się natomiast w mini parku linowym z przeszkodami, labiryncie  i pełnej atrakcji klatce zabaw. Super była także jazda na gokartach i talerzykach przejazdowych zawieszonych nad ziemią. Piękna pogoda i doskonałe humory towarzyszyły uczestnikom podczas całej wycieczki. Wszyscy bawili się tak doskonale, że nie wiedzieli, kiedy upłynął im czas. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.

WYCIECZKA DO KUNOWEJ

9 czerwca dzieci z grup I i II wybrały się na wycieczkę do Biecza w celu zobaczenia różnych zabytków i obiektów publicznych miasta (mur obronny, rynek, budynek ratusza) oraz odwiedziły Wioskę Indiańską „Hokka Hej” w Kunowej. Na początku przedszkolaki zostały powitane przez gospodarza w tradycyjnym stroju indiańskim , który oprowadził je po mini zoo, gdzie mogły zobaczyć m.in. lamę, kangura, myszojelenia, kózkę kameruńską, papużki. Wkraczając do wioski dzieci wykonały dla siebie opaskę indiańską oraz zostały pomalowane w indiańskie barwy. Nie zabrakło atrakcji przy muzyce, były gry i zabawy z wielkim wodzem, różne konkurencje np. wyścigi w workach, do dyspozycji była zjeżdżalnia dmuchaniec oraz przejażdżka konna. Wszyscy świetnie się bawili. Po całym dniu atrakcji            z uśmiechami na twarzach dzieci wróciły z powrotem do przedszkola, by opowiadać rodzicom jak miło spędziły czas.

 

KOLOROWY TYDZIEŃ

1 czerwca to najradośniejsze i najweselsze święto ze wszystkich świąt w roku. Dzień ten należy do wszystkich dzieci, zarówno tych najmłodszych, ale nawet tych „wyrośniętych” bo przecież każdy z nas tak naprawdę w głębi serca jest jeszcze dzieckiem. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy od poniedziałku do piątku  pod hasłem „Kolorowy tydzień”. Każdy dzień przynosił nam wiele niespodzianek oraz pozytywnych wrażeń   i emocji.  Poniedziałek- dzień plastyczny ( malowanie na folii stretch), wtorek – przedszkolne kino z bajką „W rytmie dżungli”, środa – rajd starszaków; grupy młodsze spartakiada, piątek – dzień sportu grupy starsze. 

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”

Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują
By do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy
Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć. 

Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka dzieci z grupy Jagódki i Skrzaty  wybrały się na wycieczką do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na przedszkolaków ubrani w stroje strażackie druhowie z OSP.

W trakcie  spotkania  panowie strażacy zaprezentowali dzieciom  sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały  opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwaliły telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i  odzieży ochronnej używanej  w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ponadto oglądały wóz strażacki,  poznały wyposażenie i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem  oglądały pokaz  zastosowania nożyc pneumatycznych i węża strażackiego. Jednak najwięcej emocji wzbudziło  obejrzenie prawdziwego wezwania do wyjazdu                         i usłyszenie sygnału syreny.

Z wycieczki dzieci  wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Dziękujemy serdecznie Panu Wojciechowi Wszołkowi, Panu Pawłowi Grybosiowi, Panu Kamilowi Karpińskiemu, Panu Łukaszowi Przybylskiemu oraz Panu Stanisławowi Wierzbickiemu, którzy umożliwili  przedszkolakom poznanie zawodu strażaka z bliska.

Życzymy wszystkim strażakom , by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

 

W naszym Przedszkolu po raz kolejny odbyło się spotkanie z cyklu „kolorów” , tym razem bawiliśmy się w kolorach zieleni. Hasłem przewodnim dzisiejszego dnia było: „Grasz w zielone – gram! Masz zielone – mam!” Nasze Przedszkolaki wyglądały fantastycznie   w kolorze zielonym. Dzieci wysłuchały bajki ekologicznej, z której dowiedziały się, że warto dbać o otaczającą nas przyrodę, poznały sposób uzyskiwania farby w kolorze zielonym, pięknie odgadywały hasła zagadek, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły i integrowały się między sobą. Dalszą przygodę z kolorem zielonym zaczęliśmy od nazwy zielonych warzyw, jak również dowiedzieliśmy  się jakie są ich właściwości odżywcze. Następnie wzięliśmy się do komponowania  kanapek – oczywiście z zielonymi warzywami. każda kanapka wyglądała smakowicie. To był wyjątkowy dzień w przedszkolu.                               Było wesoło, smacznie i zielono! 

  

DRODZY RODZICE !

Mając na uwadze Wasz trud wkładany w pracę z dziećmi w domu oraz niesamowitą pracę samych dzieci utworzyliśmy galerię prac dzieci ze zdalnej nauki. 

 

Dzień koloru brązowego

18 marzec  w naszym przedszkolu był ogłoszony dniem koloru brązowego.

Trzeba było nie lada wysiłku, żeby w szafie znaleźć brązowe ubranie. Nie wszystkim to się udało, toteż od rana szukaliśmy brązowych przedmiotów w naszej sali. Okazało się, że mamy ich wiele, bo wszystkie przedmioty zrobione z drewna mają brązowy odcień. 

Grupy  „Jagódki” i „Skrzaty” i „Motylki”  postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej i posadziły cebulki kwiatów w doniczkach oraz ziemniaki. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci będą miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Oprócz tego  grupa „Motylki” swój kolor brązowy połączyła ze smakowaniem  pysznych frytek.

 

WIOSNA, WIOSENKO…

Powitanie wiosny było dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowym, atrakcyjnym     i kolorowym wydarzeniem. Przedszkolaki wzięły udział  w przedstawieniu pt. „Wiosna, wiosenko” . Nie zabrakło tańców, piosenek i wierszy o wiośnie.  Wszystkie grupy pięknie przywitały nową porę roku. Dzięki wspólnym występom i kolorowym strojom wszyscy poczuli, że wiosna zagościła u nas na dobre.

Kolor Złoty-  Dzień miodu

Słodko, złoto, przyjemnie…. Tak było dziś w naszym przedszkolu. Niezmiernie ważny temat dziś w umysłach małych dzieciaków. Ukazanie jak ważne są pszczoły, jak smaczny i zdrowy jest miód i jak wiele porządku przynoszą te małe stworzenia, to był cel jaki przyświecał od samego rana wszystkim paniom. Udało się! Dzieci mogły zobaczyć jaki ubiór nosi pszczelarz i jakimi narzędziami pracuje. Zasmakowały w słodyczy miodu i jak przy okazji każdego zdrowego dnia organizowanego w przedszkolu, wykonały przepiękne prace plastyczne. Od dziś jeszcze mądrzej będą patrzeć na małe żółto czarne owady i doceniać ich wielkie starania w zapylaniu roślin i zbieraniu nektaru. Również  niejeden wczesnowiosenny kaszel i katar będzie teraz leczony złotym, słodkim lekarstwem. Dzień uważamy za udany, a co najważniejszy słodki.

KULIG

Korzystając z mroźnej, zimowej pogody i sprzyjających warunków, nasze przedszkolaki   z najstarszych grup wybrały się na prawdziwy kulig. Wszyscy ciepło ubrani i w wspaniałych humorach wybrali się na przejażdżkę saniami, które ciągnęły piękne konie i zwiedzaliśmy wspaniale ośnieżone lasy i okolice Regietowa. Po przejażdżce czekały na nas pyszne bułeczki oraz gorąca herbatka.Pełni radości i wspaniałych przeżyć przybyliśmy do przedszkola. Starszaki były zachwycone, przecież taka niecodzienna przygoda zdarza się tylko raz w roku.

FERIE  – DRUGI TYDZIEŃ 

Miniony tydzień przebiegł w cudownej, zimowej atmosferze. Czas beztroskich zabaw na śniegu, lepienie bałwana i wojna na śnieżki. Aktywne ferie otoczone były masą pozytywnej energii. 

Oprócz tego realizowany był program ,,Dzieciaki- Mleczaki”. W czasie realizacji dzieci poznały drogę mleczną od krowy do mleczarni, a potem do sklepu- mleko w kartoniku. Poznały produkty mleczne oraz wartości odżywcze jakie daje mleko dla organizmu. Wspólnie przygotowaliśmy koktajl mleczny z truskawkami i degustowaliśmy go. Powstały piękne prace  ,,Łaciate krowy’’ oraz maski krowy z papieru.  Graliśmy też w parach w grę planszową ,,Mleczny wyścig”, który był podsumowaniem wiadomości zebranych w ciągu tygodnia. Przyświecało nam hasło ,,Pij mleko będziesz wielki”.

FERIE

Pierwszy tydzień zimowych ferii  już za nami…

Co prawda bez śniegu, bałwana i szaleństw na sankach lecz na szczęście  w naszym przedszkolu atrakcji jest zawsze pod dostatkiem. Ostatnie dni upłynęły nam pod hasłem: SENSORYCZNE ZABAWY ZIMOWE. Dlaczego sensoryczne? Ponieważ każdy dzień spędzony w przedszkolu  był wypełniony zdobywaniem nowych doświadczeń a przede wszystkim świetną zabawą! Jak to zrobiliśmy? Podczas zajęć wykonywaliśmy; Bałwankowego gniotka, ciepły śnieg, aksamitny śnieg oraz świetnie bawiliśmy się cieczą nienewtonowską.   Każdy dzień niósł ze sobą coś nowego i wyjątkowego: liczne atrakcje, ciekawe zajęcia, zabawy, konkursy plastyczne. Aktywnym feriom otoczonym masą pozytywnej energii mówimy zdecydowane TAK!!!

SPOTKANIE OPŁATKOWE 

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i kolędowania przez całą społeczność przedszkolną.  Zagościły w przedszkolu aniołki, śnieżynki , pasterze,  i Maryja z Józefem. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom w każdej grupie. Dziś był piękny dzień, spokojny i niezwykle ważny czas poświęcony na wspólne spotkania wigilijne kameralnie w grupach,  składanie świątecznych życzeń, wspólne kolędowanie  i poczęstunek na który składały się potrawy wigilijne. Dzieci podczas dzisiejszego spotkania poznały ludowe tradycje, przepowiednie i wróżby bożonarodzeniowe.    Pani dyrektor złożyła wszystkim przedszkolakom oraz pracownikom życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia. Ten dzień był bardzo szczególny, uroczysty i zostanie na pewno na długo zapamiętany przez naszych przedszkolaków. 

RAZEM NA ŚWIĘTA

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, 
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
                                                                              Jan Paweł II
   
                                             Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha, w szczególności kiedy pomagamy osobom chorym czy samotnym. Nasze  przedszkole realizuje treści wychowawcze takie jak: uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi i angażowanie się w akcje społeczne „dla dobra innych” oraz uczy empatii i życzliwości.

W tym roku szkolnym nasza placówka przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Przedszkolaki 
przygotowały i przekazały kartki, stroiki  świąteczne z życzeniami dla starszych i samotnych mieszkańców Szymbarku.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze. 

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników

Z sali Jagódek  oraz   z sali Motylków unosił się zapach korzennych przypraw. Był to bardzo pracowity dzień, bowiem tego dnia przedszkolaki piekły  pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.  Tak przygotowane pierniczki trzeba oddać do pieczenia, a potem? Dekoracja. To dopiero była fajna zabawa. Każdy mógł sobie wybrać  dowolny produkt do dekoracji, a to kolorowe cukiereczki, a to cukier puder, a może tak  słodki lukier..? Praca dzieci była trudna, ale przyniosła oczekiwane efekty, ponieważ pieczenie pierniczków sprawiło najmłodszym wielką radość, a jednocześnie dzieci poznały tradycje Świąt Bożego Narodzenia.  

KOLOR CZERWONY 

W naszym przedszkolu grupa „Motylki” i „Jagódki” świętowały  Dzień Czerwony. W związku z tym nie tylko każdy przyszedł w ubraniu z elementami czerwonego, ale poznawanie tej barwy rozpoczęto od zorganizowania kącika tematycznego, w którym umieszczone zostały same przedmioty, obrazki i książki w kolorze czerwonym.

Teraz już nikt  nie pomyli tego koloru z żadnym innym!  Jeszcze przed śniadaniem chętni  pomagali paniom zrobić porządek z figurami geometrycznymi, wybierając same czerwone. Sprawa nie była taka łatwa, bo figur było mnóstwo! Gdy większość z nas już przyszła i każdy się pochwalił co ma na sobie czerwonego, usiedli wszyscy w kole żeby się powitać. 

Po  śniadaniu odbyło się  kolejne spotkanie z kolorem czerwonym: rozpoczęły się zajęcia kulinarne…. maluszki z pełnym uśmiechem i ogromnym zapałem przygotowywali się do wykonania sernika  na zimno oczywiście z truskawką a starszaki wykonali galaretkę truskawkową. 

Później było dużo zagadek, wierszy, rozmów  o rzeczach, które noszą omawianą przez nas barwę a także dzieci poznały różne odcienie czerwonego. Jagódki postarały się również o piękne gwiazdeczki- wykonane z masy solnej, które zostały pomalowane czerwoną farbą  i  ozdobione brokatem.  

Nie pominięto również wysłuchania bajki o „Czerwonym Kapturku” i gromkiego zaśpiewania piosenki „ My jesteśmy krasnoludki”. Po dzisiejszym dniu chyba każdy z nas jest już ekspertem od koloru czerwonego i jego odcieni!

Wizyta Św. Mikołaja

Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi dzieci z naszego przedszkola.

Od samego rana w placówce panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki.

Tak długo oczekiwany gość w końcu przybył do naszego przedszkola…  miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami. W ten  dzień na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

Z okazji Mikołajek  w tym dniu odbył się również  występ starszaków  pt. Witamy Św. Mikołaja. „Jagódki” w przepięknych strojach elfów, Śnieżynki przedstawiły historię naszego Świętego. Brawo starszaki !!! 

Ten magiczny dzień  minął w miłej atmosferze i wzbudził mnóstwo pozytywnych emocji.

DZIEŃ PLUSZOWEGO  MISIA

W dniu 25 listopada przedszkolaki brały udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci założyły opaski z wizerunkiem misia i opowiadały co lubią robić ze swoimi ukochanymi pluszakami na co dzień w domu. Poznaliśmy historię misia, jak wyglądały i kiedy powstały pierwsze misie oraz jakie misie znamy z bajek lub książek. Nie zabrakło misiowych piosenek, przy których wszyscy dobrze się bawili. W małych zespołach układaliśmy puzzle i stworzyliśmy gigantyczną laurkę dla wszystkich Misiów na świecie. Przedszkolaki jednogłośnie oznajmiły, że warto świętować taki dzień i za rok na pewno będziemy wymyślać nowe misiowe zabawy. Mamy nadzieję, że już z maskotkami w roli głównej.

 

 

 

„ANDRZEJKI” W PRZEDSZKOLU

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości.

 

 

 

Dzień Dyni w naszym przedszkolu

W dniu 18  listopada od rana w całym przedszkolu królował kolor pomarańczowy.   Wszystko za sprawą gwiazdy tego dnia i królowej warzyw – DYNI.   We wszystkich grupach przedszkolnych  dzieci odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw  z rodziny dyniowatych. Dzieci wraz ze swoimi paniami wydrążały nasiona z dyń, ozdabiały dynie, ale także przetwarzały ( Motylki zrobiły racuszki dyniowe, a Skrzaty naleśniczki pancakes z dyniowym dżemem). „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń     i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Zachęcił też dzieci do spróbowania potraw, które specjalnie na tę okazję zostały przygotowane (zupa dyniowa). Zorganizowaliśmy również wystawę prac wykonanych przez dzieci. Było na co popatrzeć – wiele różnych prac plastycznych  stworzonych na bazie dyni nie tylko zachwycały efektem końcowym, ale również    i pomysłowością.

 

 

KONKURS „Wiem, co to zdrowie”

W związku z realizowanym rocznym planem pracy pod hasłem „Aktywnie czas spędzamy i o zdrowie swoje dbamy ” w naszym przedszkolu co miesiąc organizowane są dni związane z różnymi warzywami i owocami. Dzieci przychodzą ubrane w wyznaczony kolor i poznają  właściwości zdrowotne tych roślin, robią różne smakołyki z nimi związane. W listopadzie zorganizowałyśmy  konkurs wiedzy „Wiem co to zdrowie”. który miał na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia, nabywanie właściwych  przyzwyczajeń i nawyków oraz integrację zespołów grupowych. Konkurs obejmował pytania z zakresu: dbania o czystość i higienę osobistą, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i znajomości piosenek o tematyce zdrowotnej. Do konkursu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne. Były zagadki słuchowe,  smakowe, pytania konkursowe, rymowanki, recytacje wiersza „Tak czy nie”.  Dzieciaki bawiły się wspaniale rywalizując ze sobą i prześcigając się zdobytą wiedzą. Były tańce, śpiewy, gimnastyka oraz wspaniałe nagrody .

PRACE  KONKURSOWE  „ZDROWY PRZYSMAK” 

 

 

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W AKCJI „SZKOŁA DO HYMNU”

W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. 10 listopada 2020r. o godz. 11:11 dzieci z wszystkich grup uroczyście odśpiewały w swoich salach hymn państwowy. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Już najmłodsze przedszkolaki znają godło, flagę i hymn naszego kraju. Dzieci w  ramach zajęć i zabaw edukacyjnych zapoznawały się z mapą Polski, historią, zabytkami, charakterystycznymi miejscami, znanymi postaciami, muzyką, strojami regionalnymi, legendami itd. Udział w akcji jest jednym z działań rozwijających ich świadomość narodową i kształcących postawę patriotyczną.

ŚWIĘTO  DRZEWA

5 października w ramach święta drzewa przedszkolaki wzięły udział w akcji sadzenia drzew. W tym celu wyruszyły na wycieczkę na zaproszenie Pani Hajduk, na Wólkę. Tam wspólnie z mamą Błażeja sadziliśmy młode świerki w okolicy cerkwi. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta hodowane w gospodarstwie, pobawić się na podwórku razem z kolegami a nawet najeść się malinami prosto z krzaczka.

 

 

 

,,Owocowy tydzień”– realizując tematykę ,,dary sadu”- 8 października przedszkolaki samodzielnie przygotowały ciasto z jabłkami zgodnie z przepisem. Placek wyszedł wyśmienicie o czym mogły się przekonać dzieci a nawet wystarczyło dla pań z innych grup i kucharzy. Palce lizać!

W następnym dniu ,,Skrzaty zmierzyły się z sałatką owocową. Samodzielnie obierały owoce, kroiły a na koniec mieszały i degustowały. Samo zdrowie!

SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ

W ciepły, słoneczny dzień przedszkolaki z grup „Jagódki” i Skrzaty”, wybrały się do malowniczego Skansenu. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu, oglądały strój pogórzański, oraz zobaczyły pracę kowala i jego warsztat pracy. Oprócz tego dzieci podziwiały Park edukacyjny w formie ogrodu sensorycznego, który zrobił na nich bardzo duże wrażenie. Zaskakujące atrakcje, które urzekły naszych przedszkolaków to: koło młyńskie, ogromna maselniczka, labirynt z wieloma drzwiami, wiatrak do mielenia zboża, koło deptakowe.

Radości i uśmiechu było wiele, bo nic nie uczy najmłodszych lepiej jak dobra zabawa i doświadczanie.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu 22.09.2020 r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie dzieci na przedszkolaka. Uroczystość pasowania była połączona z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który co roku przypada na dzień 20 września.

Z tej okazji dzieci, ze wszystkich grup przedszkolnych, przygotowały wierszyki i piosenki. Pasowani na przedszkolaka uroczyście obiecali:

mieć roześmiane buzie, nie płakać, szanować zabawki, grzecznie się bawić oraz wszystko zjadać z talerzyka.

Uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka czarodziejskim ołówkiem dokonała pani dyrektor Wiesława Malinowska.

Dzieci rozmawiały, ze swoimi wychowawczyniami, o tym ważnym dniu, jakim jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dowiedziały się jakie mają prawa i obowiązki. Bawiły się w różne, radosne zabawy. To był wspaniały dzień, pełen emocji i wzruszeń .

Gratulujemy wszystkim dzieciom wspaniałych występów. Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo radości, zabawy oraz wspaniałych wrażeń przez cały rok w przedszkolu.

 Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał kolorowy biret.