Rok szkolny 2022/2023

DZIEŃ PATRONA

Przedszkolaki z grupy IV i V miały zaszczyt 18 maja uczestniczyć w Dniu Patrona- Karola Wojtyły Jana Pawła II. Dzieci obejrzały prezentację artystyczne starszych kolegów ze szkoły oraz uczestniczyły w rozgrywkach sportowych piłki nożnej. 

Bardzo ciekawą  atrakcją była zabawa tropiąca „Śladami Jana Pawła II”, gdzie po wykonaniu wszystkich przygotowanych dla nas zadań odkryliśmy hasło ;  „JESZCZE BĘDZIE PIĘKNIE, MIMO WSZYSTKO. TYLKO ZAŁÓŻ WYGODNE BUTY, BO MASZ DO PRZEJŚCIA CAŁE ŻYCIE”. 

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia ( Uśmiech dla Jana Pawła II) z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych ramek. 

SPOTKANIE Z CYRKIEM 

21 marca nasze przedszkole odwiedził cyrk SZOK! W czasie występu mieliśmy okazję podziwiać sztuczki cyrkowe, tańczące maskotki oraz akrobację psów i gołębi. Chętne dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w występie. Był to czas pełen atrakcji i radości! Spotkanie z cyrkowcami sprawiło dzieciom ogromną radość, wzbudziło w nich wiele pozytywnych emocji i z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych milusińskich.

WIOSENNE SPOTKANIE Z RODZICAMI 

21 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się Wiosenne Spotkanie z Rodzicami. 

„Wiosna” – to temat, wokół którego dużo się działo podczas naszego spotkania. Przedszkolaki   zespołowo i  indywidualnie prezentowały swoje umiejętności i talenty wokalne przy mikrofonie. 

W kolejnej części spotkania grupa pięciolatków „Jagódki” przedstawiła inscenizację  pod hasłem „Mamo, tato nie pal proszę”.  

 

WYCIECZKA DO GROTY SOLNEJ 

Nasze najmłodsze  przedszkolaki z grupy Motylki wybrały się  na wycieczkę do   Groty Solnej w Gorlicach. Przedszkolaki  zobaczyły jak wygląda grota solna, poznały jej działanie lecznicze i odbyły seans relaksacyjny. Udział w 45 minutowym seansie miał charakter profilaktyczno-zdrowotny.   W trakcie zabaw dzieci miały możliwość słuchania ulubionych bajek, muzyki oraz wdychania uwalnianych przez ściany solne powietrza bogatego w wiele mikroelementów m.in. jod, wapń, magnez, potas, żelazo.
Pobyt w „ grocie solnej” dostarczył dzieciom wielu wrażeń i radości.

PRZEDSZKOLNE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ

Już po raz kolejny w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie z Tradycją, w tym roku pod hasłem „Wieziemy tu kogucika”. Jak zawsze na nasze  zaproszenie  przyjeżdżają inne  przedszkola z Gminy Gorlice aby razem z nami uczestniczyć w tak ważnej dla nas uroczystości, która  wpisana jest w nasz przedszkolny kalendarz.

Grupa najstarsza pod opieką pani Ewelinki przedstawiła  wielkanocną inscenizację pt. „Wieziemy tu kogucika” . Przedszkolaki miały okazję poznać przepiękne polskie zwyczaje i obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi. Dzieci na scenie dawały z siebie wszystko, co w połączeniu z ich talentem zaowocowało wspaniałym rezultatem.  

Po części artystycznej wszystkie dzieci zabrały się do wykonania wielkanocnej palmy pod przewodnictwem pani Barbary Wojnarskiej- pracownicy  Skansenu Wsi Pogórzańskiej. 

 

 

„NAJPIĘKNIEJSZA MARZANNA” – rozstrzygnięcie konkursu …

Za nami przedszkolny konkurs pt. „Najpiękniejsza Marzanna”,  w której uczestniczyły dzieci z różnych grup. Ocenie poddano 38 marzann. 

Zwycięzcami zostali; 

I miejsce – Natalia Sokulska – grupa Jagódki 

                  Jakub Sula- grupa Sówki 

II miejsce-  Miłosz Olszański- grupa Jagódki 

                     Marysia Nowak- grupa Jagódki 

III miejsce – Gabrysa Radzik- grupa Jagódki 

                     Emil Sawicki- grupa Motylki 

                     Maja Dusza- grupa Ananaski 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI 

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji „ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB  ZESPOŁEM DOWNA” solidarnie wspierając i zakładając w ten dzień kolorowej skarpetki. 

 

Wycieczka do kina

Dnia 24 marca dzieci z grupy Jagódki uczestniczyły w wycieczce do gorlickiego kina, podczas której obejrzały film „Wróżka Zębuszka”. Dzieci poznały czarującą historię pełną ciepła, humoru i magii. Była to opowieść o przyjaźni wróżki Violetty z dziewczynką Maxie. 

Film bardzo spodobał się dzieciom i na pewno pozostanie w ich pamięci. Pełni wrażeń oraz przykładnej przyjaźni wróciły do przedszkola.   

POZNAJMY  SIĘ” 

9 marca  popołudniu odbył się Dzień Otwarty „Poznajmy się”  dla dzieci, które od września po raz pierwszy będą uczęszczały do przedszkola i do pierwszej klasy. Zaproszeni goście ,  mieli okazję poznać Panie, kolegów i koleżanki, jak również przedszkole- szkołę. W pierwszej części spotkania dzieci integrowały się ze społecznością przedszkolną i szkolną podczas oglądania występów najstarszej grupy „Ananaski” oraz klas trzecich. Przy wspólnej zabawie, dzieci pokonywały lęk przed nowym i nieznanym otoczeniem.  Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni pożegnali się i z miłymi wspomnieniami wrócili do domu. Do zobaczenia po wakacjach.

„ZABAWY  Z  GLINĄ”

Najstarsza grupa przedszkolaków  wybrała się do Publicznej Biblioteki w Szymbarku na pierwsze warsztaty ceramiczne – lepienie z gliny. Prowadzący  zajęcia, Pan Bogdan Gorczyca, wprowadził dzieci w niezwykły świat ceramiki. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, dzieci były zachwycone.  

TEATRZYK KUKIEŁKOWY „CALINECZKA”

Gościliśmy w naszej szkole objazdowy teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem  „Calineczka”. Przedszkolaki przeniosły się w przepiękny świat baśni. Kukiełki zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie i przeniosły je w magiczny, kolorowy świat bajki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii małej Calineczki, która na szczęście zakończyła się szczęśliwie. Brawa na zakończenie  były dowodem na to, że przedstawienie bardzo się podob

BAL KARNAWAŁOWY 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 

Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W sali można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kolorowe światła, balony i Panie Animatorki  zrobiły na dzieciach ogromne wrażenia. Animatorki zachęcały dzieci do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości!

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a – 22 stycznia – Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W życiu i serduszku każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze szarlotkę, u kogo są najcudowniejsze wakacje i święta?

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci we wszystkich grupach przygotowały specjalny dla nich program artystyczny: recytowały okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność za ich trud i oddanie. Każdy wnuczek i wnuczka własnoręcznie wykonały również dla swoich ukochanych dziadków laurkę i drobny upominek.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Wyjazd do SOSW 

12 stycznia uczestniczyliśmy w Jasełkach przygotowanych przez wychowanków
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymbarku. Oglądaliśmy  z ciekawością narodzenie Jezusa w stajence, pastuszków i ukłon Trzech Króli oraz prześliczne aniołki. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji i Grona Pedagogicznego
Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego za ciepłe i gościnne przyjęcie
naszej licznych grup w progach placówki.

4 styczeń 

„Święto Trzech Króli”

Dzieci baczne przygotowywały się do Święta Trzech Króli, zamieniły się także w królów i w królowe, a swoje główki ozdobiły własnoręcznie zrobionymi i ozdobionymi koronami.

22 grudzień 

Wigilia w przedszkolu
22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy.
Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment-  Jasełka, Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny żurek i rybkę, ale i nie zabrakło świątecznych ciasteczek…
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

 

WARSZTATY  PLASTYCZNE Z PANIĄ  ANIĄ JANUSZEWSKĄ- NAUCZYCIELKĄ PLASTYKI 

„MALARSKIE PIERNICZKI „

 

Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.

Dzisiaj w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw.
Dla dzieci ten dzień  był bardzo pracowity, bowiem piekły pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

6 grudnia 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci uczyły się piosenek i wierszyków dla upragnionego gościa.
Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały Mikołaja, zadając ciągle te same pytania: Czy dzisiaj przyjdzie św. Mikołaj? o której będzie Mikołaj? , bo przecież wczoraj padał śnieg, aby święty Mikołaj mógł przyjechać swoim magicznym zaprzęgiem – saniami ciągniętymi przez renifery.
6 grudnia, tuż po zaśpiewaniu przez dzieci piosenki pt. „Mikołaj ma trudne zadanie…”  pojawił się długo oczekiwany gość – ,,prawdziwy” św. Mikołaj wraz ze swoją świtą. Najpierw było słychać śpiew dzieci, a potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Gość z Dalekiej Laponii wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków oraz zachwyt jego obecnością.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

O święcie tej postaci nie zapomniały dzieci z naszej grupy przedszkolnej „Jagódki”. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

ANDRZEJKI  

24 LISTOPAD

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

„DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI „

W każdy czwartek wolontariusze ze Szkoły Podstawowej przychodzą do przedszkolaków z grupy V. Wolontariusze czytają swoim młodszym kolegom przygody Kazimierza Nowaka- podróżnika, reportera i fotografa zwiedzającego Afrykę, z książki „Afryka Kazika”. 

Dzisiaj natomiast, w związku z Dniem życzliwości, odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne z życzeniami i słodkim poczęstunkiem . 

Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2022 r. w naszym  Przedszkolu  obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
Głównym celem spotkania, które zgromadziło małych patriotów z naszego przedszkola było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem w wykonaniu dzieci z grup JAGÓDKI  i ANANASKI, które przygotowały Panie: Ewelina Zastępa i Agata Ryzner. Młodzi aktorzy zaprezentowali tańce, wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny. 
Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

Wycieczka do sali zabaw   

Mały Robinson- grupa „Sówki” 

Legenda o Smoku Wawelskim 

24 październik 

Najstarsze grupy przedszkolne wraz z kolegami  klasy pierwszej  zapoznały się z historią ukrytą w legendzie związaną z grodem Kraka . Dzieci z zaciekawieniem oglądały kukiełkowy teatrzyk  Legendy o Smoku Wawelskim. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób Szewczyk pokonał smoka, co dostał w nagrodę i dlaczego mieszkańcy za wszelką cenę, chcieli się pozbyć niebezpiecznego stwora .

Pasowanie na Przedszkolaka 2022

17 październik 

W naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy występ przed Panią Dyrektor.

Dzieci zaprezentowały piosenki, wierszyki oraz układy taneczne do utworów muzycznych, których nauczyły się podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki dzielnie stawiły czoła wyzwaniu i odważnie się zaprezentowały. Swoim radosnym występem udowodniły, że zasługują na przyjęcie w poczet społeczności naszego przedszkola.

„A u nas już jesień „

12 październik 

Starsze Przedszkolaki z grupy „Jagódki” i „Ananaski” uczestniczyły w uroczystości zorganizowanej przez trzecie klasy Szkoły Podstawowej. Tegorocznym hasłem jesiennej imprezy było; „Sportowo, zdrowo, kolorowo”.

Po części artystycznej przedszkolaki wraz z klasami 1-3 wybrały się na rajd bielański. Trasa na Bielankę, była pełna jesiennych  kolorów i cudownych widoków dlatego dzieci mogły  obserwować  piękną Polską jesień.  

Spotkanie z policjantem 

10 październik 

Nasze przedszkolaki miały okazję spotkać się z policjantem- Dzielnicowym p. Grzegorzem Szymańskim.  Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń.  

Dzieci chętnie wysłuchały opowiadań o codziennej pracy policjanta. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. 

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie oraz treści przekazane, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

WYCIECZKA DO PTASZKOWEJ 

7 październik 

W tym dniu grupy IV I V wybrały się na wycieczkę do Parku linowego w Ptaszkowej. Trasa Dziecięca, bo na takiej bawiły się dzieci, przeznaczona jest głównie dla najmłodszych i składa się z 20 przeszkód. Dzieci były przygotowane pod okiem instruktorów do przejścia wymagającego toru, pełen instruktaż i pomoc były nieodzownym elementem bezpiecznej zabawy.
Kolejne atrakcje to korzystanie ze zjeżdżalniach z użyciem maty ślizgowej oraz wspinaczki na ściankach i zabawy na mini siłowni.
Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 wrzesień 

Dzisiaj, w grupie maluszków „Motylki” zorganizowaliśmy  „Dzień Jabłka”. Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci poznawały jabłka i ich odmiany. Nie obyło się, bez kształtowania pojęć matematycznych z wykorzystaniem naturalnych okazów jabłuszek. Maluchy chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp. Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka . Wiele emocji dostarczyły dzieciom konkurencje zręcznościowe i ćwiczenia ruchowe. Podsumowanie dnia było wyjątkowe – smakowanie jabłuszek z różnych odmian, opowiadanie o ich smakach. 

WYCIECZKA NAJMŁODSZYCH 

Dużą radością  dla najmłodszej grupy „Motylki” była wycieczka autobusem kursowym MZK do gorlickiego parku.  Niebywałą atrakcją wycieczki było zajadanie pysznych lodów. 
Nie zabrakło również pozytywnych wrażeń na placu zabaw. 

 

ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA

23 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez przedszkolaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także Rodzice.
Na początku wystąpiły dzieci z grupy najmłodszej. Zaśpiewały piosenkę, recytowały wiersze oraz popisały się cudownym tańcem. Następnie rozpoczął się występ grypy drugiej . Były wiersze i piosenka.   Na zakończenie wystąpiły 6-5 latki z przedstawieniem pt.: „Zamieszanie w krainie bajek. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz recytatorskie. 
Pani dyrektor  złożyła podziękowania Rodzicom za całoroczną pomoc oraz wspaniałą współpracę.
Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy wręczone przez Panią Dyrektor oraz nagrody – niespodzianki wręczone przez wychowawcę grupy.
Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem. 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU  POETYCKIEGO 

W połowie czerwca  przedszkole ogłosiło konkurs poetycki pod tytułem „Mój pierwszy wiersz” skierowany dla naszych  przedszkolaków.  Cieszymy się, że nasza literacka propozycja dla najmłodszych spotkała się z tak dużym odzewem: łącznie napłynęły 20 prac. 

Wyboru najciekawszych wierszy dokonała szymbarska poetka pani Elżbieta Sakowska. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i cieszmy się, że zechcieli wziąć udział w naszym konkursie. Wiersze były bardzo ciekawe, różnorodne tematycznie ( o wiośnie, o lecie, o krokodylu, o słoneczku, o tęczy, o basenie, o kotku, o bocianie). Wszystkie bardzo nam się podobały. 

AKORDEONISTA W PRZEDSZKOLU 

Jednym z wielu zadań przedszkola jest rozwijanie wrażliwości muzycznej dziecka i przygotowanie go do odbioru muzyki, dlatego do naszego przedszkola zawitał absolwent Szkoły Muzycznej w Gorlicach- pan Krystian Kosiński.  Podczas występu przedszkolaki poznały bardzo interesujący instrument – akordeon guzikowy. 
Nasze przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty. Przemiła atmosfera na długo zostaną w naszej pamięci. Kto wie, może wśród naszych przedszkolaków są przyszli adepci szkoły muzycznej?

POWITANIE  LATA

W pierwszy dzień lata grupa pierwsza „Motylki”  wybrała się  na  pyszne  lody.  Było wesołe i smaczne 🙂

 

 

 

SZYMBARSKI SKANSEN- ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Całe przedszkole wzięło udział w zajęciach warsztatowych w szymbarskim skansenie. Przedszkolaki miały okazję aktywnie wziąć udział w robieniu masła oraz piec proziaki.  Zajęcia oczywiście były połączone z degustacją. 

Serdeczne podziękowania dla Pana Kierownika Michała Liany za zaproszenie do Skansenu. Dziękujemy 

PARAFIALNY FESTYN 

Dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Festynie Parafialnym w kościele  Matki Bożej Szkaplerznej  w Szymbarku z okazji Dnia Ojca i Dziecka. Dzieci pokazały swoje talenty taneczne oraz wokalne. Uśmiechów i dobrej zabawy nie brakowało.

SPOTKANIE ADAPTACYJNE 

W czwartkowe przedpołudnie  po raz pierwszy próg naszego przedszkola przekroczyły przyszłe przedszkolaki, które na dobre swoja przygodę z przedszkolem rozpoczną we wrześniu. Musimy pamiętać, że pierwsze dni w przedszkolu to szczególny okres w życiu dziecka i jego rodziców. Przyszły przedszkolak musi się oswoić z nowym miejscem, wychowawcami oraz innymi dziećmi, a rodzic przezwyciężyć własny lęk o to, jak dziecko poradzi sobie w sytuacji rozłąki. To okazja do zabawy i wspólnego poznawania nowego miejsca. Podczas takich spotkań rodzice mogą dowiedzieć się więcej o pracy przedszkola, a dzieci nabrać więcej pewności i poczuć się bezpieczniej w nowym środowisku, oswoić się także z nowym miejscem w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze pod bacznym okiem swoich rodziców. Nowe przedszkolaki w tym dniu poznały salę, ogród przedszkolny, mogły bawić się przy muzyce, wybrać sobie zabawki do zabawy.

 

Robimy musujące kule – warsztaty

Biblioteka Publiczna  w Szymbarku  wraz z panią Anią zaprosiła grupę „Skrzaty’ i „Jagódki”  na warsztaty , podczas których przedszkolaki  miały okazję stworzyć swoje własne musujące kule do kąpieli.

 

 

KOLOROWY   TYDZIEŃ 

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu odbywa się pod hasłem  „kolorowy tydzień”.  Przedszkolakom  te dni  upłynęły pod znakiem różnorodnych zabaw, zajęć  oraz  ciekawych pieszych wycieczek. 

Poniedziałek- plener malarski 

Wtorek – rajd połączony z ogniskiem 

Środa- przedszkolne kino z popcornem bajka „Luca”

Czwartek- spartakiada 

Piątek- spotkanie z szymbarską  poetką oraz eksperymenty 

 

 

WYCIECZKA DO PACANOWA

“W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.

Właśnie nową zaczął podróż,
by ją skończyć w Pacanowie.
A co przeżył i co widział
ten artykuł wszystko wam opowie”

Grupa starszaków  wyruszyła autokarem do Pacanowa aby poznać historię bajkowego Koziołka Matołka. Po drodze zwiedziły Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. 

A już w Pacanowie na przedszkolaków czekał Park Edukacyjny „Akademia Bajki”, w którym na dzieci czekało wiele atrakcji. Piękna pogoda zachęcała do spacerów oraz do zabaw na placu zabaw.  

Najbardziej oczekiwanym momentem wycieczki było wejście na wystawę, która zabrała dzieci w bajkową podróż. Już na samym początku można było spotkać Koziołka Matołka, który przejeżdżał pociągiem przez Pacanów. Razem w wróżką, która oprowadzała dzieci wsiedliśmy do jednego z wagonów, który zabrał nas w podróż pod wodę, do kopalni, na ląd oraz w kosmos, gdzie na chmurkach siedziały bajkowe Muminki. Elfiki odwiedziły również bajkową salę kwiatów, które nie tylko opowiadały przepiękne bajki ale i posiadały magiczną moc, dzięki której mają się spełnić nasze marzenia. Podczas spaceru po bajkowym świecie oglądnęliśmy bajkę o Koziołku Matołku oraz zobaczyliśmy magiczną salę z bajkowymi kulami.

Wycieczka była doskonałym sposobem na poznania Pacanowa, historii Koziołka Matołka oraz legendy o kowalu Kozie, który mieszkał w Pacanowie, ale wcale kóz nie podkawał

SPOTKANIE   Z  ARTYSTĄ –  FOTOGRAFEM 

Starszaki miały okazję zobaczyć wystawę  gorlickiego fotografa Pana Jacka Kosiby. Artysta zaprezentował swoje  wspaniale fotografie takie jak; Zalew Klimkówka, szymbarski Kasztel, Skansen oraz piękno przyrody Beskidu Niskiego. 

Lepiej dmuchać na zimne – próbna ewakuacja w przedszkolu

Celem takiej akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. 

Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

WYCIECZKA DO STRAŻY 

Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują
By do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy
Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć.

Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka przedszkolaki wybrały się na wycieczką do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na przedszkolaków ubrani w stroje strażackie naczelnik OSP  Pan Wojciech Wszołek,  oraz zastępca naczelnika  Pan Kamil Karpiński i  Pan  Rafał Przybylski  oraz strażak Stanisław Wierzbicki. Ogromne podziękowania też dla Pana Pawła Grybosia- strażaka i taty naszej Paulinki i Martynki, który w znakomity sposób opowiadał nam o pracy strażaków. 
W trakcie spotkania panowie strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej ich pracy , utrwaliły telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i odzieży ochronnej używanej w akcjach ratowniczo-gaśniczych . Ponadto oglądały wozy strażackie, poznały wyposażenie
i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków.

Małe serduszka kochają Polskę

Tym razem tematem widowiska było Święto Konstytucji 3 Maja. Były więc biało – granatowe stroje, patriotyczne pieśni i wiersze. Dziękujemy grupie „Skrzaty” za wspaniały i pouczający występ. 

SPOTKANIE Z DINUSIEM

Jak co roku nasze przedszkole odwiedził Smok Dinuś- Przyjaciel Przyrody. Napisał list, w którym zachęcił wszystkich  przedszkolaków do ochrony naszego środowiska. Przygotował  prezentację multimedialną na temat szkodliwości dymu i zanieczyszczeń powietrza, które szkodzą wszystkim dookoła jak i ….. pszczółkom.  Nie zabrakło także zabawy tropiącej w poszukiwaniu ukrytych z zadaniami listów.

 

Świąteczny występ starszaków „Jagódki” pod hasłem WESOŁEGO ALLELUJA

Świąteczne warsztaty 

Pisanki z innej bajki czyli warsztaty plastyczne w bibliotece. 
5 kwietnia dzieci z grupy III na zaproszenie pani Ani wybrały się do biblioteki, gdzie tradycyjnie choć nietypowo zamiast malowania zwykłych jajek, ozdabiały plastikowe jajka. Ciekawym sposobem na wykonanie pisanek wielkanocnych było ozdobienie ich naklejkami, kolorowymi taśmami oraz wrzucaniem piórek, kurczaczków, jajeczek itp. rzeczy do środka pisanki. Tym sposobem dzieci ozdabialy nie tylko zewnetrzną stronę jajka, ale rownież jego wnętrze. 
Po skończonej pracy dzieci słuchały bajki o zajączku, który był świadkiem Zmartwychwstania Chrystusa. Podziękowaliśmy pani Ani za wspólnie spędzony poranek i wróciliśmy do przedszkola ze swoimi wielkanocymi „kinder niespodziankami”.

 

Przywitanie wiosny 

Dzieci z naszego przedszkola  21 marca przywitały nową porę roku inscenizacją, pod tytułem: „Wiosna”. Na przedszkolnej scenie zaprezentowała się grupa 5-6 latków „Skrzaty”. Występ zachwycił starszych i młodszych kolegów. Po występie wszystkie grupy  przeszły barwnym korowodem z marzanną po najbliższej okolicy, żegnając zimę symbolicznym spaleniem kukły.

DZIEŃ OTWARTY  DLA STARSZAKÓW

„CZTERY PORY ROKU W NASZEJ SZKOLE”
Nasi koledzy ze szkoły  Trzecioklasiści śpiewem i tańcem oraz barwną prezentacją zaprosili nasze sześciolatki  na występ. Piękny wykonany program pt. „Pory roku w naszej szkole”, był przygotowany przez panie wychowawczynie klas trzecich.  Były to pierwsze edukacyjne ćwiczenia oraz adaptacja naszych przyszłych pierwszaków. 
Do zobaczenia  we wrześniu.

  

Spotkanie z Artystką malarz

Dzieci z grupy „Jagódki” i „Skrzaty”  miały okazję poznać pracę malarza – artysty i narzędzia potrzebne mu do wykonywania swojego zawodu. Przedszkolaki odwiedziła Pani Alina Zachariasz – Kuciakowską, grafika i plastyka, ale również nauczyciela przedmiotów artystycznych. Artystka  przybliżyła naszym podopiecznym to, czym zajmuje się na co dzień. W krótkiej pogadance opowiedziała do czego służą jej różnorodne pędzle, płótna, itd., zaprezentowała jak się nimi posługuje i jakie dzieła za ich pomocą tworzy, a dzieci   z zaciekawieniem obejrzały przyniesione przez nią prace. Następnie przeprowadziła warsztaty plastyczne – „Moja dłoń”, podczas których dzieci wg własnego pomysłu, ale   z pomocą „fachowca” – Pani Aliny wykonały piękne obrazy.

Spotkanie mijało w ciepłej i radosnej atmosferze i z pewnością dostarczyło dzieciom  nowych informacji o technikach i przyborach malarskich oraz dało im inspirację do poszerzania doświadczeń artystycznych, twórczych. Serdecznie dziękujemy Pani Alince za poświęcony przedszkolakom czas i podzielenie się swoją wiedzą, twórczością, talentem oraz za pomoc  w wykonaniu prac plastycznych. Takie spotkanie z pewnością przyczyni się do powstawania coraz piękniejszych prac naszych podopiecznych.

KONCERT  DLA BABCI  I  DZIADKA

Dzieci z wszystkich  grup  przygotowały dla swoich Babć i Dziadków z okazji ich Święta –  Koncert. Były życzenia, podziękowania, piosenki, tańce oraz upominki- koszyczki. Nagrania z występów wraz z życzeniami  od wnuczek i wnuczków: „Kocham Babcię, kocham Dziadka za ich serce, za ich miłość, w dużym zdrowiu, długie lata, niech nam żyją! Niech nam żyją! trafiły do naszych dziadków.

FERIE, FERIE I PO FERIACH…

Za nami 2 tygodnie ferii za wesoło. Nasze  ferie upłynęły pod znakiem wspaniałej zabawy. Było spotkanie z kosmosem, z Arktyką, zajęciami sportowymi i konstruowaniem ciekawych budowli z klocków… 

 

 

FERIE

Pierwszy tydzień Ferii w naszym przedszkolu  odbywał się w wesołej atmosferze. Mimo, że frekwencja w placówce była mniejsza niż zazwyczaj, kadra przedszkola starała się, aby dzieci miały atrakcyjne zajęcia i zabawy w tych dniach. Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną    w Szymbarku, były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, grupa starszaków pracowała na tablicy multimedialnej, dzieci wykonywały ciekawe figurki z masy solnej a najmłodsza grupa wybrała się w mroźną podroż  na Antarktydę…

ZABAWA  KARNAWAŁOWA

„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali,
zgromadzeni na tej sali.”

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Nasze przedszkole zorganizowało bal karnawałowy.  Dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów czy policjantów. Pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

WIGILIA

W naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólne świąteczne śniadanie przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny żurek    z jajkiem ale i nie zabrakło świątecznych ciasteczek.  Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

JASEŁKA

W tym roku dzieci z grupy Trzeciej „Jagódki” przygotowały pod okiem swojej pani Ewelinki Jasełka. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali – stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, perfekcyjnie  recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni.

„RAZEM NA SWIĘTA”

Nasze przedszkole włączyło się w akcję „Razem na Święta” przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom chorym i potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych. W tym roku nasze świąteczne kartki i stroiki trafiły do DPS w Klimkówce. 

Serdeczne podziękowania dla pani Justyny Zastępy -mamy naszego Kubusia, za pomoc w przygotowaniu stroików świątecznych.  DZIĘKUJEMY 

 PIECZEMY PIERNICZKI 

                                                                               Ojej cóż za zapach! Cynamon, goździki                                                                                 coś mi się wydaje, ktoś upiekł pierniki!

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z choinką,  kolędami, dekoracjami, prezentami, składaniem życzeń potrawami, ciastami  i ich zapachami. W naszym Przedszkolu  przedszkolaki w okresie przedświątecznym zapoznają się i wzbogacają wiadomości  na temat tradycji i symboliki świąt Bożego Narodzenia.  W tym radosnym i pięknym nastroju dzieci z wszystkich grup wykonały jeszcze  zadanie- piekły świąteczne pierniczki. Z wielkim zaangażowaniem wycinały foremkami różne kształty z przygotowanego ciasta. Były to różnej wielkości choinki, aniołki i gwiazdeczki. Ciastka zostały upieczone w przedszkolnej kuchni a w całym przedszkolu rozchodził się niezmiernie apetyczny, świąteczny zapach. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie ostygniętych pierniczków.  Polewanie lukrem,  czekoladą, posypywanie  kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami – to była największa frajda!  Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. 

„TYGRYSEK”

Nasze przedszkolne starszaki  „Jagódki” i „Skrzaty” wybrały się na wycieczkę do sali  zabaw „Tygrysek” w Gorlicach. Dzieci korzystały niezwykłych atrakcji; trampoliny,  toru przeszkód, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami,   dużych samochodów. 

Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszego przedszkola na pyszny obiad.

Święty Mikołaj 

Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasze przedszkole przynosząc wspaniałe prezenty dla każdej grupy. Dziękując za prezenty przedszkolaki z grupy II  recytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

 

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 26 listopada wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej.

Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii. Andrzejkową atmosferę dopełniały także kolorowe stroje, w które byliśmy przebrani – nie zabrakło wśród nas księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, strażaków, supermanów i innych bajkowych postaci. Wspólnie z grającymi główne role kolegami i koleżankami wróżyliśmy oraz  czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości.

WYCIECZKA MALUSZKÓW DO TYGRYSKA

Dzieci z grupy „Motylki” radośnie spędziły czas w sali zabaw „Tygrysek” w Gorlicach. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z trampoliny oraz dmuchanych piłek. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej zabawy. Czas spędzony w sali zabaw przyniósł wiele radości o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Przedszkolaki  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadkiem”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. 


 Narodowe Święto Niepodległości 

11 listopada delegacja naszych starszaków  z grupy „Jagódki” i „Skrzaty” wzięła udział w parafialnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „ Ziemio piękna! Ziemio moja! Badź  pozdrowiona…”

Cała uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie starszaki recytowały wiersze o treści patriotycznej i niepodległościowej . A Katechizm małego Polaka poprowadził Michałek. Na zakończenie uroczystości odbył się Koncert pieśni patriotycznych Orkiestry Dętej z Dominikowic ze wspólnym śpiewem przy ognisku. 

11 LISTOPAD

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

 Dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych .  Starszaki z grupy czwartej „Skrzaty” wystąpiły z programem artystycznym  Dzisiaj Święto Polski- Dzień Niepodległości . Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”   – akcja „Szkoła do hymnu”.  Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenkę. Nie zabrakło tańca „Krakowiak”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

11 LISTOPAD

Kto ty jesteś?
 – Polak mały…

 Dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w kształcie kwiatka w barwach ojczystych .  Starszaki z grupy czwartej „Skrzaty” wystąpiły z programem artystycznym  Dzisiaj Święto Polski- Dzień Niepodległości . Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”   – akcja „Szkoła do hymnu”.  Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenkę. Nie zabrakło tańca „Krakowiak”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

 

TEATR LALEK KUKIEŁKA

8 listopada do naszego przedszkola zawitał teatr lalek z Ptaszkowej. Dzieci z wielkim przejęciem oglądały przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Na uwagę zasługiwały pięknie wykonane kukiełki oraz efekty dźwiękowe. Teatrzyk bardzo się wszystkim podobał, czego wyrazem były głośne i długie brawa.

DOBRO ZAWSZE WRACA !!!!

Park linowy 

25 października dzieci z grupy III miały przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Parku Linowego w Siarach. Celem wyjazdu było podnoszenie sprawności fizycznej dzieci oraz zdobywania doświadczenia w bezpiecznym i pięknym otoczeniu. Podwieszany tor przeszkód nikomu nie sprawiał trudności, dzieci z uśmiechem pokonywały kolejne przeszkody, a gdy były już zmęczone mogły skosztować swoje smakołyki i napić się wody. Dodatkową atrakcją były auta gokarty na pedały, którymi można było jeździć w wyznaczonym miejscu. Przedszkolaki bawiły się wspaniale, aż szkoda było wracać do przedszkola.

  SPOTKANIE  Z  POLICJANTEM   

W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji z Gorlic – dzielnicowym Grzegorzem Szymańskim. Tematem spotkania było utrwalenie   z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.  Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie   i wychowanie.

W tym uroczystym dniu grupa  „Sówki” zaprosiła gości na akademię   z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenki, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie   i serdeczność. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał wspaniały upominek a za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami.  

 

Święto pieczonego ziemniaka

W słoneczny wrześniowy  dzień, grupa starszaków „Skrzaty” i „Jagódki” obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zaraz po śniadaniu wyruszyły na Wólkę. Tam zapłonęło duże ognisko, w popiele piekły się ziemniaki. Zajęcia zorganizowane na świeżym powietrzu były doskonałą okazją do aktywnego, zdrowego spędzenia czasu, integracji i dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń.  Pogoda dopisała, a relaks na świeżym powietrzu  wszystkim uczestnikom bardzo służył .  Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola.

Dziękujemy pani Asi za pomoc w przygotowaniu  imprezy.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 

KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE, 

ŻE KIEDY WRZESIEŃ KOŃCZY SIĘ

OD NAJMŁODSZEGO AŻ PO STARSZAKA

WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!

W naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. W szczególności to pierwsza tak ważna uroczystość dla Sówek   i Motylków. Od tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał od Pani Dyrektor Róg obfitości.

 

Wycieczka do „Fabryki czekolady” w Korczynie

Przedszkolaki z grup ,,Jagódki’’ oraz ,,Skrzaty’’ wraz z opiekunami, udały się na autokarową wycieczkę do „Fabryki Czekolady” w Korczynie, miasteczko nieopodal Krosna. Pijalnia czekolady jest urządzona w stylu „starej fabryki” – zawory, podświetlane oraz ruchome elementy zachwycają odwiedzających w każdym wieku. Dzieci poznały historię czekolady oraz proces jej produkcji od ziarna do tabliczki, miały możliwość degustacji klasyki smaków w postaci czekolad z owocami czy bakaliami. Dla najmłodszych klientów wspaniałą atrakcją było samodzielne udekorowanie czekoladowych smakołyków, które mogły zabrać do domu. Przedszkolaki były zachwycone ogromną czekoladową fontanną, kolorowymi, ręcznie robionymi pralinami, truflami oraz czekoladowymi figurkami w kształcie motoru, kobiecego pantofelka, samochodu, telefonu komórkowego, narzędzi czy klocków lego. Po słodkich atrakcjach dzieci zabrały ze sobą samodzielnie udekorowane czekolady i lizaki, którą dzierżąc z dumą w dłoni opuściły ten bajkowy zakątek.

W dalszej części programu naszej wycieczki,  autokar zabrał nas do Krosna, gdzie czekał na nas plac zabaw  w Parku Mani. Dzieci korzystały z wielu atrakcji. Były tam zjeżdżalnie, drabinki, trampoliny, huśtawki, samochodziki i zabawki do piasku. Niektóre chętnie skorzystały także z łódeczek wodnych – zabawa była wyśmienita!
Dzieci doskonale bawiły się natomiast w mini parku linowym z przeszkodami, labiryncie  i pełnej atrakcji klatce zabaw. Super była także jazda na gokartach i talerzykach przejazdowych zawieszonych nad ziemią. Piękna pogoda i doskonałe humory towarzyszyły uczestnikom podczas całej wycieczki. Wszyscy bawili się tak doskonale, że nie wiedzieli, kiedy upłynął im czas. Nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.

WYCIECZKA DO KUNOWEJ

9 czerwca dzieci z grup I i II wybrały się na wycieczkę do Biecza w celu zobaczenia różnych zabytków i obiektów publicznych miasta (mur obronny, rynek, budynek ratusza) oraz odwiedziły Wioskę Indiańską „Hokka Hej” w Kunowej. Na początku przedszkolaki zostały powitane przez gospodarza w tradycyjnym stroju indiańskim , który oprowadził je po mini zoo, gdzie mogły zobaczyć m.in. lamę, kangura, myszojelenia, kózkę kameruńską, papużki. Wkraczając do wioski dzieci wykonały dla siebie opaskę indiańską oraz zostały pomalowane w indiańskie barwy. Nie zabrakło atrakcji przy muzyce, były gry i zabawy z wielkim wodzem, różne konkurencje np. wyścigi w workach, do dyspozycji była zjeżdżalnia dmuchaniec oraz przejażdżka konna. Wszyscy świetnie się bawili. Po całym dniu atrakcji            z uśmiechami na twarzach dzieci wróciły z powrotem do przedszkola, by opowiadać rodzicom jak miło spędziły czas.

 

KOLOROWY TYDZIEŃ

1 czerwca to najradośniejsze i najweselsze święto ze wszystkich świąt w roku. Dzień ten należy do wszystkich dzieci, zarówno tych najmłodszych, ale nawet tych „wyrośniętych” bo przecież każdy z nas tak naprawdę w głębi serca jest jeszcze dzieckiem. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy od poniedziałku do piątku  pod hasłem „Kolorowy tydzień”. Każdy dzień przynosił nam wiele niespodzianek oraz pozytywnych wrażeń   i emocji.  Poniedziałek- dzień plastyczny ( malowanie na folii stretch), wtorek – przedszkolne kino z bajką „W rytmie dżungli”, środa – rajd starszaków; grupy młodsze spartakiada, piątek – dzień sportu grupy starsze. 

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”

Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują
By do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy
Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć. 

Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka dzieci z grupy Jagódki i Skrzaty  wybrały się na wycieczką do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na przedszkolaków ubrani w stroje strażackie druhowie z OSP.

W trakcie  spotkania  panowie strażacy zaprezentowali dzieciom  sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały  opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwaliły telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i  odzieży ochronnej używanej  w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ponadto oglądały wóz strażacki,  poznały wyposażenie i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem  oglądały pokaz  zastosowania nożyc pneumatycznych i węża strażackiego. Jednak najwięcej emocji wzbudziło  obejrzenie prawdziwego wezwania do wyjazdu                         i usłyszenie sygnału syreny.

Z wycieczki dzieci  wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Dziękujemy serdecznie Panu Wojciechowi Wszołkowi, Panu Pawłowi Grybosiowi, Panu Kamilowi Karpińskiemu, Panu Łukaszowi Przybylskiemu oraz Panu Stanisławowi Wierzbickiemu, którzy umożliwili  przedszkolakom poznanie zawodu strażaka z bliska.

Życzymy wszystkim strażakom , by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

 

W naszym Przedszkolu po raz kolejny odbyło się spotkanie z cyklu „kolorów” , tym razem bawiliśmy się w kolorach zieleni. Hasłem przewodnim dzisiejszego dnia było: „Grasz w zielone – gram! Masz zielone – mam!” Nasze Przedszkolaki wyglądały fantastycznie   w kolorze zielonym. Dzieci wysłuchały bajki ekologicznej, z której dowiedziały się, że warto dbać o otaczającą nas przyrodę, poznały sposób uzyskiwania farby w kolorze zielonym, pięknie odgadywały hasła zagadek, ale przede wszystkim wspaniale się bawiły i integrowały się między sobą. Dalszą przygodę z kolorem zielonym zaczęliśmy od nazwy zielonych warzyw, jak również dowiedzieliśmy  się jakie są ich właściwości odżywcze. Następnie wzięliśmy się do komponowania  kanapek – oczywiście z zielonymi warzywami. każda kanapka wyglądała smakowicie. To był wyjątkowy dzień w przedszkolu.                               Było wesoło, smacznie i zielono! 

  

DRODZY RODZICE !

Mając na uwadze Wasz trud wkładany w pracę z dziećmi w domu oraz niesamowitą pracę samych dzieci utworzyliśmy galerię prac dzieci ze zdalnej nauki. 

 

Dzień koloru brązowego

18 marzec  w naszym przedszkolu był ogłoszony dniem koloru brązowego.

Trzeba było nie lada wysiłku, żeby w szafie znaleźć brązowe ubranie. Nie wszystkim to się udało, toteż od rana szukaliśmy brązowych przedmiotów w naszej sali. Okazało się, że mamy ich wiele, bo wszystkie przedmioty zrobione z drewna mają brązowy odcień. 

Grupy  „Jagódki” i „Skrzaty” i „Motylki”  postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej i posadziły cebulki kwiatów w doniczkach oraz ziemniaki. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci będą miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Oprócz tego  grupa „Motylki” swój kolor brązowy połączyła ze smakowaniem  pysznych frytek.

 

WIOSNA, WIOSENKO…

Powitanie wiosny było dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowym, atrakcyjnym     i kolorowym wydarzeniem. Przedszkolaki wzięły udział  w przedstawieniu pt. „Wiosna, wiosenko” . Nie zabrakło tańców, piosenek i wierszy o wiośnie.  Wszystkie grupy pięknie przywitały nową porę roku. Dzięki wspólnym występom i kolorowym strojom wszyscy poczuli, że wiosna zagościła u nas na dobre.

Kolor Złoty-  Dzień miodu

Słodko, złoto, przyjemnie…. Tak było dziś w naszym przedszkolu. Niezmiernie ważny temat dziś w umysłach małych dzieciaków. Ukazanie jak ważne są pszczoły, jak smaczny i zdrowy jest miód i jak wiele porządku przynoszą te małe stworzenia, to był cel jaki przyświecał od samego rana wszystkim paniom. Udało się! Dzieci mogły zobaczyć jaki ubiór nosi pszczelarz i jakimi narzędziami pracuje. Zasmakowały w słodyczy miodu i jak przy okazji każdego zdrowego dnia organizowanego w przedszkolu, wykonały przepiękne prace plastyczne. Od dziś jeszcze mądrzej będą patrzeć na małe żółto czarne owady i doceniać ich wielkie starania w zapylaniu roślin i zbieraniu nektaru. Również  niejeden wczesnowiosenny kaszel i katar będzie teraz leczony złotym, słodkim lekarstwem. Dzień uważamy za udany, a co najważniejszy słodki.

KULIG

Korzystając z mroźnej, zimowej pogody i sprzyjających warunków, nasze przedszkolaki   z najstarszych grup wybrały się na prawdziwy kulig. Wszyscy ciepło ubrani i w wspaniałych humorach wybrali się na przejażdżkę saniami, które ciągnęły piękne konie i zwiedzaliśmy wspaniale ośnieżone lasy i okolice Regietowa. Po przejażdżce czekały na nas pyszne bułeczki oraz gorąca herbatka.Pełni radości i wspaniałych przeżyć przybyliśmy do przedszkola. Starszaki były zachwycone, przecież taka niecodzienna przygoda zdarza się tylko raz w roku.