Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…

 W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem ( rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie sięNajpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoninąboczkiem i mięsem. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Według przysłowia „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”.

Do kontynuowania dawnych zwyczajów przyłączyły się również przedszkolaki, które zostały zaproszone do Skansenu w Szymbarku na warsztaty ze smażenia   chrustu. Dzieciom bardzo spodobały się te zajęcia.   

Dodaj komentarz

Close Menu
×

Koszyk

Skip to content